-Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów podjęła decyzję o zwróceniu się do prezydenta Andrzeja Dudy o przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni - powiedział Müller na konferencji po zakończeniu obrad rządu. Dodał, że wniosek jeszcze we wtorek ma zostać przekazany do prezydenta.
Zobacz: Dwóch ministrów straci pracę przez zdjęcia z zoofilią? Mówi o tym Lubnauer [SEDNO SPRAWY]
Rzecznik rządu stwierdził, że sytuacja na polsko-białoruskiej granicy jest nadal bardzo trudna. - Od początku tej wojny hybrydowej, bo tak ją trzeba już nazywać, granicę polsko-białoruską próbowało przekroczyć ok 10 tys. osób. Codziennie setki migrantów próbują nielegalnie przekroczyć polską granicę - powiedział Müller.
Zaznaczył jednocześnie, że Straż Graniczna, wojsko i policja podejmują wszelkie działania, aby nie dopuścić do tego typu działań. - Naszym obowiązkiem jest nie tylko zabezpieczyć granicę Polski, ale i Unii Europejskiej - powiedział rzecznik rządu.
– Ta ustawa, która jest procedowana, która właśnie wróciła z Senatu do Sejmu i która będzie procedowana na tym posiedzeniu Sejmu, przewiduje, że również w przypadku przedłużenia stanu wyjątkowego te świadczenia będą wypłacane, a w budżecie państwa są środki, aby zabezpieczyć wypłatę tych świadczeń" – przekonywał, odpowiadając na pytanie o odszkodowania dla przedsiębiorców ze względu na stan wyjątkowy.
Zgodnie z ustawą rząd zapewni rekompensaty w wysokości 65 proc. udokumentowanego przychodu uzyskiwanego w ostatnich trzech miesiącach poprzedzających wprowadzenie stanu wyjątkowego dla firm z pasa granicznego z Białorusią. Rekompensaty mają być wypłacane przez wojewodów, do których trzeba będzie złożyć odpowiedni wniosek.
Przypomnijmy: stan wyjątkowy w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego obowiązuje od 2 września. Wprowadzony został na 30 dni.