Waloryzacja emerytur 2023 cztery razy w roku. Propozycja przedsiębiorców
Waloryzacja emerytur jest mocnym wsparciem dla seniorów. Jest coraz więcej głosów za zmianą częstotliwości waloryzacji rent i emerytur. W środę 8 czerwca na posiedzeniu zespołu ds. ubezpieczeń społecznych przy Radzie Dialogu Społecznego rząd, związkowcy i pracodawcy przedstawili swoje postulaty dotyczące waloryzacji emerytur. Przedsiębiorcy biorący udział w posiedzeniu zespołu ds. ubezpieczeń społecznych przy Radzie Dialogu Społecznego przedstawili propozycję, która jest bardzo ciekawa, a dotyczy kwartalnej waloryzacji. Zgodnie z ich pomysłem waloryzacja emerytur 2023 byłaby cztery razy w roku.
– Waloryzacja o 9,6 proc. to wydatek 27,5 mld zł, który zachwieje wydatkami socjalnymi i bardziej napędzi inflację. Dlatego postulujemy odejście od automatycznego wskaźnika waloryzacji, a także waloryzację nie raz, ale dwa albo cztery razy w roku. Emeryci zachowają siłę nabywczą i nie będzie potrzeby wydania jednorazowo dziesiątków miliardów – tłumaczy ostrzega Antoni Kolek, ekspert Pracodawców RP.
Waloryzacja emerytur cztery razy w roku. Ocena polityków opozycji
Za rozwiązaniem waloryzacji cztery raz w roku opowiada się Koalicja Obywatelska. – To pomysł jak najbardziej do rozważnie, aby pomóc emerytom w okresie rekordowej inflacji. Bieda zagląda do budżetów seniorów. I ten rząd nic z tym nie robi. Trzynastka i czternastka nie wystarcza nawet, aby pokryć podwyżki rachunków za prąd i gaz – twierdzi poseł Michał Szerba z KO, zastępca przewodniczącego Komisji senioralnej.
Lewica i Polska 2050 o kwartalnej waloryzacji. Jakie mają stanowisko?
O drugą waloryzację w roku od dawna walczy Lewica, która przygotowała projekt ustawy w tej sprawie. – Zobaczymy czy projekt trafi na komisję i czy będzie debata, bo na razie nie ma chęci, aby o tym rozmawiać. A wiadomo, że seniorzy potrzebują dodatkowej waloryzacji. PiS sądzi zaś, że trzynastka i czternastka rozwiązują temat. Waloryzacja dwa razy lub cztery razy w roku pozwoliłaby seniorom lepiej planować wydatki niż jednorazowe świadczenie. Ja bym chętnie dyskutowała o kwartalnych podwyżkach, chociaż warto się zastanowić, czy ZUS podołałby takim częstym zmianom, czy nie będzie to zbyt trudne choćby do liczenia – mówi Paulina Matysiak z Lewicy, także zastępca przewodniczącego Komisji senioralnej.
Za kwartalną waloryzacją emerytur stanowczo opowiada się także Polska 2050 Szymona Hołowni:
– Jeżeli z powodu inflacji siła nabywcza emerytów znacząco spada, a waloryzacja roczna rekompensuje im wzrost inflacji, ale za poprzedni rok, to znaczy, że seniorzy są o cały rok stratni – rekompensata wyższych cen nastąpiła z opóźnieniem. Z kolei waloryzacja kwartalna sprawi, że emerytury będą rosły w niemal takim samym tempie jak inflacja. Wskaźnik waloryzacji różnie się zachowuje w trakcie roku, dlatego w ostatnim kwartale powinno nastąpić wyrównanie za cały rok – tłumaczy Paulina Hennig-Kloska, posłanka Polska 2050.
NIŻEJ DOKŁADNIE WYLICZENIA DOTYCZĄCE WALORYZACJI KWARTALNEJ. EMERYCIE, SPRAWDŹ, ILE MÓGŁBYŚ ZYSKAĆ