emeryt

i

Autor: SHUTTERSTOCK 25 sierpnia ZUS rozpoczyna wypłatę 14. emerytury

Waloryzacja emerytur 2023, co kwartał. Posłowie opozycji komentują

Waloryzacja emerytur 2023. Szalejąca drożyzna sprawia, że wielu emerytów musi bacznie kontrolować swoje finanse. Emeryci mogą liczyć na wsparcie w postaci waloryzacji emerytur, ale też 13. emerytury oraz najbiedniejsi na 14. emeryturę. Pojawiła się propozycja, by emerytów wesprzeć emerytów waloryzacją cztery razy w roku. To pomysł Pracodawców RP. O ocenę pomysłu zapytaliśmy polityków opozycji.

Waloryzacja emerytur 2023 cztery razy w roku. Propozycja przedsiębiorców

Waloryzacja emerytur jest mocnym wsparciem dla seniorów. Jest coraz więcej głosów za zmianą częstotliwości waloryzacji rent i emerytur. W środę 8 czerwca na posiedzeniu zespołu ds. ubezpieczeń społecznych przy Radzie Dialogu Społecznego rząd, związkowcy i pracodawcy przedstawili swoje postulaty dotyczące waloryzacji emerytur. Przedsiębiorcy biorący udział w posiedzeniu zespołu ds. ubezpieczeń społecznych przy Radzie Dialogu Społecznego przedstawili propozycję, która jest bardzo ciekawa, a dotyczy kwartalnej waloryzacji. Zgodnie z ich pomysłem waloryzacja emerytur 2023 byłaby cztery razy w roku. 

– Waloryzacja o 9,6 proc. to wydatek 27,5 mld zł, który zachwieje wydatkami socjalnymi i bardziej napędzi inflację. Dlatego postulujemy odejście od automatycznego wskaźnika waloryzacji, a także waloryzację nie raz, ale dwa albo cztery razy w roku. Emeryci zachowają siłę nabywczą i nie będzie potrzeby wydania jednorazowo dziesiątków miliardów – tłumaczy ostrzega Antoni Kolek, ekspert Pracodawców RP.

Waloryzacja emerytur cztery razy w roku. Ocena polityków opozycji

Za rozwiązaniem waloryzacji cztery raz w roku opowiada się Koalicja Obywatelska. – To pomysł jak najbardziej do rozważnie, aby pomóc emerytom w okresie rekordowej inflacji. Bieda zagląda do budżetów seniorów. I ten rząd nic z tym nie robi. Trzynastka i czternastka nie wystarcza nawet, aby pokryć podwyżki rachunków za prąd i gaz – twierdzi poseł Michał Szerba z KO, zastępca przewodniczącego Komisji senioralnej.

Lewica i Polska 2050 o kwartalnej waloryzacji. Jakie mają stanowisko?

O drugą waloryzację w roku od dawna walczy Lewica, która przygotowała projekt ustawy w tej sprawie. – Zobaczymy czy projekt trafi na komisję i czy będzie debata, bo na razie nie ma chęci, aby o tym rozmawiać. A wiadomo, że seniorzy potrzebują dodatkowej waloryzacji. PiS sądzi zaś, że trzynastka i czternastka rozwiązują temat. Waloryzacja dwa razy lub cztery razy w roku pozwoliłaby seniorom lepiej planować wydatki niż jednorazowe świadczenie. Ja bym chętnie dyskutowała o kwartalnych podwyżkach, chociaż warto się zastanowić, czy ZUS podołałby takim częstym zmianom, czy nie będzie to zbyt trudne choćby do liczenia – mówi Paulina Matysiak z Lewicy, także zastępca przewodniczącego Komisji senioralnej.

Za kwartalną waloryzacją emerytur stanowczo opowiada się także Polska 2050 Szymona Hołowni: 

– Jeżeli z powodu inflacji siła nabywcza emerytów znacząco spada, a waloryzacja roczna rekompensuje im wzrost inflacji, ale za poprzedni rok, to znaczy, że seniorzy są o cały rok stratni – rekompensata wyższych cen nastąpiła z opóźnieniem. Z kolei waloryzacja kwartalna sprawi, że emerytury będą rosły w niemal takim samym tempie jak inflacja. Wskaźnik waloryzacji różnie się zachowuje w trakcie roku, dlatego w ostatnim kwartale powinno nastąpić wyrównanie za cały rok –  tłumaczy Paulina Hennig-Kloska, posłanka Polska 2050. 

NIŻEJ DOKŁADNIE WYLICZENIA DOTYCZĄCE WALORYZACJI KWARTALNEJ. EMERYCIE, SPRAWDŹ, ILE MÓGŁBYŚ ZYSKAĆ

Sonda
Co by było lepsze: druga waloryzacja czy 14 -tka?
Pieniądze to nie wszystko. Hanna Gronkiewicz-Waltz
Nasi Partnerzy polecają