W rządzie WRZE. Ludzie Morawieckiego rzucili się na człowieka Kaczyńskiego

i

Autor: AP W rządzie WRZE. Ludzie Morawieckiego rzucili się na człowieka Kaczyńskiego

W rządzie Morawieckiego WRZE! Zbigniew Rau będzie zdymisjonowany? Kaczyński w akcji

2022-05-05 8:58

Napięcia w rządzie chyba nigdy nie były na takim poziomie! Pojawiają się pewnie informacje dotyczące Zbigniewa Raua, który pełni funkcję szefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Niezadowolenie Mateusza Morawieckiego z tego, jak działa polska dyplomacja, miałoby narastać już od miesięcy. Gdyby mógł, to ponoć w jednej chwili, by go zdymisjonował. Na drodze stoi mu jednak Jarosław Kaczyński. Ile jest w tym prawdy?

W rządzie toczy się wojna, jak twierdzą informatorzy Onetu. Na celowniku jest szef MSZ prof. Zbigniew Rau. Jego odejścia ze stanowiska najbardziej miałby domagać się premier Mateusz Morawiecki. Ponoć już od miesięcy w Kancelarii Premiera trwają próby pozbycia się Raua. Nie jest to jednak proste, ponieważ cieszy się on przychylnością samego prezesa PiS. Nie ustają jednak próby doprowadzenia do jego dymisji. Dlaczego? Powodem miałaby być zbyt duża autonomia szefa MSZ i brak możliwości wpływania Kancelarii Premiera na jego decyzje, w tym także na te personalne, dotyczące m.in. obsadzania polskich placówek dyplomatycznych.

Donosicielstwo jednym z codziennych zadań 

Jak przekazuje Onet, w MSZ w zasadzie istnieje dwuwładza, gdzie z jednej strony jest minister Rau wraz ze swoim otoczeniem, a z drugiej trzej wiceministrowie wierni Morawieckiemu.

– Wszystkie najważniejsze wizyty, czy rozmowy od momentu inwazji Rosji na Ukrainę odbywa i prowadzi premier, który nie ma w tym obszarze żadnego wsparcia ze strony MSZ. I to w takim w kluczowym momencie, gdy za naszą granicą trwa wojna – mówi informator portalu.

Z tego właśnie powodu centrala MSZ ma być w zasadzie pomijana przez Kancelarię Premiera przy organizowaniu ważnych wizyt zagranicznych z udziałem szefa rządu, jak np. w przypadku organizacji głośnej wizyty trzech premierów w Kijowie. 

Ludzie Morawieckiego podobno chcą w końcu doprowadzić do dymisji ministra. Donosicielstwo na Zbigniewa Raua ma być wręcz codziennym zadaniem wiceministrów wiernych premierowi Morawieckiemu. A lista donosów i prób zdyskredytowania go lub kogoś z jego otoczenia ma być dość spora.

Kaczyński zawitał do MSZ

Czyżby dymisja Zbigniewa Raua jednak była coraz bliżej? Jak dowiedział się Onet, w czwartek 28 kwietnia gmach MSZ przy al. Szucha w Warszawie niespodziewanie odwiedził prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, który przez blisko godzinę w cztery oczy rozmawiał z szefem MSZ. Jaki mógłby być powód?  – Albo gwarancja pozostania na stanowisku, albo szybka dymisja – twierdzi informator.

Express Biedrzyckiej 04.05 (Goście: Adam Kobieracki, Tomasz Trela, dr Marcin Zaborowski) Sedno Sprawy: Paweł Kukiz
Sonda
Jak oceniasz rząd PiS?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany