W Prokuraturze Generalnej wybrano zespół ds. wyborów. Znamy jego skład

2025-07-01 18:48

Prokuratura Krajowa (PK) powołała specjalny zespół prokuratorów, którego zadaniem jest zbadanie potencjalnych nieprawidłowości w procesie wyborczym. Wiadomo już, kto wejdzie w jego skład.

Komisja wyborcza. Wybory Prezydenckie 2025

i

Autor: Paweł Dąbrowski/SUPER EXPRESS Komisja wyborcza. Wybory Prezydenckie 2025

Prokuratura Krajowa powołała specjalny zespół, który zbada wybory prezydenckie

Prokuratura Krajowa powołała specjalny zespół, który ma za zadanie prześwietlić proces wyborczy. Jak poinformowała rzeczniczka Prokuratora Generalnego, prok. Anna Adamiak, na czele zespołu stanie prok. Katarzyna Kwiatkowska, dyrektor Departamentu Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej. W skład zespołu wejdą również prok. Jolanta Kordulska oraz prok. Bożena Makuch.

Głównym celem powołanego zespołu jest ustalenie, czy doszło do przestępstw w związku z wyborami prezydenckimi.

- Zadaniem Zespołu jest m.in. ustalenie, czy w ramach procesu wyborczego doszło do: niszczenia, uszkadzania, ukrywania, przerabiania lub podrabiania protokołów oraz innych dokumentów wyborczych, dopuszczenia się nadużyć lub dopuszczenia do nadużyć przy przyjmowaniu lub obliczaniu głosów wyborczych, poświadczania nieprawdy w dokumentach wyborczych przez osoby upoważnione do ich wystawienia - podano w komunikacie prok. Adamiak

Zespół został utworzony w Departamencie Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej i składa się z trzech prokuratorów. Po zakończeniu prac zostanie sporządzone sprawozdanie, które ma na celu określenie charakteru i stanu przestępczości związanej z wyborami. Rzeczniczka PG podkreśliła, że zespół nie będzie wpływał na tok prowadzonych postępowań przez poszczególnych prokuratorów referentów.

Zespół powołano po opiniach biegłych

Powołanie zespołu jest następstwem otrzymania przez PG dwóch opinii, które sporządzili biegli – Jacek Haman oraz Andrzej Torój. Opinie te, jak zaznaczyła prok. Adamiak, są niezależne od siebie i udzielają odpowiedzi na pytania Prokuratora Generalnego dotyczące całego procesu wyborczego.

- To są dwie opinie niezależnych biegłych sporządzone niezależnie od siebie, w ramach których udzielono odpowiedzi na postawione przez Prokuratora Generalnego pytania. Te pytania mają zakres szeroki, obiektywny, nie odnoszą się tylko do jednego kandydata, tylko całościowo do procesu wyborczego, dlatego też mogą stanowić źródło dla działań podejmowanych przez prokuraturę - wyjaśniła prokurator Adamiak.

W opinii dr. hab. Jacka Hamana wskazane są konkretne obwodowe komisje wyborcze, w których zachodzi bardzo wysokie albo wysokie prawdopodobieństwo błędów. Zespół dokona analizy tabel sporządzonych przez Hamana, a następnie przekaże te informacje do prokuratur regionalnych, które z kolei przekażą je do właściwych prokuratur okręgowych.

Prok. Adamiak podsumowała, że wyniki prac zespołu mogą pozwolić na ustalenie mechanizmów nieprawidłowości w procesie wyborczym. To z kolei może stanowić podstawę do wdrożenia ewentualnych prac legislacyjnych, które mają na celu uszczelnienie systemu oraz zagwarantowanie prawidłowości przebiegu wyborów w Polsce.

Obecnie prowadzonych jest 29 postępowań w sprawie ewentualnych nieprawidłowości w wyborach, a także 53 postępowania sprawdzające. 

Polityka SE Google News
WYBORY MOGĄ BYĆ ANULOWANE?!
QUIZ. Wybory prezydenckie w Polsce. Co o nich wiesz? Pytania mogą Cię zaskoczyć
Pytanie 1 z 10
Uzupełnij: Zwycięzca tegorocznych wyborów prezydenckich zostanie ... prezydentem w historii III RP

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki