Przed wyjściem do lokalu wyborczego musimy pamiętać o zabraniu ze sobą ważnego dokumentu potwierdzającego naszą tożsamość – dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu, a w przypadku studentów – legitymacji. Jeśli chcemy oddać głos, jesteśmy zobowiązani do okazania dokumentu komisji, bo w przeciwnym razie nie wyda nam karty do głosowania.
Trzeba pamiętać, że do lokalu wyborczego nie możemy zabrać nic, co manifestowałoby nasze poglądy lub wsparcie dla konkretnego kandydata czy ugrupowania. Wykluczone są więc np. ubrania z politycznymi hasłami lub logo partyjnym. Nie wolno też namawiać do głosowania na konkretne listy czy kandydatów. Nie manifestujemy i nie rozdajemy ulotek – za złamanie ciszy wyborczej grozi bowiem grzywna do 5 tysięcy złotych.
Kart do głosowania otrzymamy tyle, ile przypisanych jest do naszego miejsca zamieszkania lub tego, w którym zarejestrowaliśmy się jako wyborcy. I tak: w mieście na prawach powiatu dostaniemy trzy karty: w wyborach prezydenta miasta, do rady miasta i do sejmiku województwa. W gminie lub mieście, nie będącym na prawach powiatu, dostaniemy cztery karty: w wyborach do rady gminy lub miasta, do rady powiatu, do sejmiku województwa oraz w wyborach wójta lub burmistrza albo prezydenta miasta. W Warszawie dostaniemy także cztery karty: w wyborach do rady miasta, rady dzielnicy, sejmiku województwa oraz w wyborach na prezydenta miasta.
W tym roku zrezygnowano z kontrowersyjnych książeczek na rzecz jednostronnych kart – wszystkie będą białe z kolorowymi paskami oznaczającymi konkretny szczebel samorządu, do którego wybieramy kandydatów.
Jedna karta – Jeden kandydat – Jeden znak X
- od komisji dostaniemy maksymalnie cztery karty do głosowania
- na każdej karcie wybieramy tylko jednego kandydata
- głosujemy, stawiając znak X w kratce z lewej strony przy jego nazwisku.
- znak X to co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki
- wszelkie dopiski w kratce lub poza nią nie będą wpływać na ważność głosu.
Kiedy nasz głos będzie nieważny:
- jeśli na karcie postawimy więcej niż jeden znak X
- jeśli nie postawimy żadnego znaku X
- jeśli zamiast co najmniej dwóch przecinających się linii postawimy inny znak – np. ptaszek lub kółko
- jeśli przerwiemy lub wytniemy fragment karty
- jeśli na naszej karcie nie będzie pieczęci obwodowej komisji wyborczej
- jeśli zagłosujemy poza lokalem, np. na korytarzu