St. sierż. Ołena Kusznir, lekarka z Ukraińskiej Gwardii Narodowej

i

Autor: Twitter St. sierż. Ołena Kusznir, lekarka z Ukraińskiej Gwardii Narodowej

Wojna na Ukrainie. W Mariupolu poległa bohaterska lekarka, Ołena Kusznir

2022-04-19 16:59

St. sierż. Ołena Kusznir - lekarka z Ukraińskiej Gwardii Narodowej, zginęła podczas walk w Mariupolu. W marcu udało jej się ewakuować z oblężonego miasta syna, zaś w walkach o miasto zginął jej mąż. Na początku marca nagrała film, w którym prosiła świat, by w przyszłości nie kręcił filmów ani nie pisał książek o heroicznej walce Ukraińców, ale by już teraz lepiej pomagał cywilom. Nie otrzymała pomocy od świata" - napisała na Twitterze szefowa ukraińskiego Centrum Wolności Obywatelskich Ołeksandra Matwijczuk.

Ołena Kusznir wysłała swojego syna korytarzem humanitarnym, a sama pozostała w Mariupolu by walczyć i opatrywać rannych żołnierzy. Na początku wojny kobieta straciła męża. W swoim apelu do świata prosiła m.in. o sprowadzenie do Mariupola leków. Mówiła także o tym, że w mieście brakuje jedzenia i wody.

Czytaj także: Putin nagradza zbrodniarzy z Buczy! Śmieje się w twarz całemu światu opłakującemu ofiary

Mariupol to miasto-symbol bohaterskiej walki ukraińskich żołnierzy, ale również symbol męczeństwa ludności cywilnej. Obecnie Rosjanie zdobyli całe miasto, ostatnią redutą Ukraińców są zakłady metalurgiczne Azowstal. W systemie podziemnych korytarzy pod fabryką przebywają żołnierze z pułku Azow i piechoty morskiej, a także około 1000 cywilów. Niestety brakuje im amunicji, wody i żywności.

Sonda
Czy wróciłabyś/wróciłbyś do kraju, w którym trwa wojna?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE