Viviane Reding

i

Autor: archiwum se.pl Viviane Reding

Viviane Reding: Zero tolerancji dla okaleczania narządów płciowych kobiet

2013-03-08 17:16

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każdego roku miliony kobiet i dziewcząt w UE i na całym świecie poddawane są brutalnej praktyce okaleczania narządów płciowych, a wiele innych jest nią zagrożonych. Okaleczanie narządów płciowych jest bardzo szkodliwym procederem, który stanowi naruszenie praw człowieka, praw dziecka oraz praw dziewcząt i kobiet do integralności fizycznej i psychicznej.

W Międzynarodowym Dniu Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Narządów Płciowych Kobiet obchodzonym 6 lutego Komisja Europejska potwierdziła swoje zdecydowane zaangażowanie w działania na rzecz wyeliminowania tej niedopuszczalnej praktyki. Teraz przystępujemy do działań.

Dzisiaj wraz z moją współpracowniczką Cecilią Malmström, komisarz do spraw wewnętrznych, przyłączamy się do apelu działaczy na rzecz praw człowieka o zero tolerancji dla okaleczania narządów płciowych kobiet. Postanowiliśmy połączyć siły z kilkoma wielce inspirującymi kobietami i mężczyznami: członkami Parlamentu Europejskiego, a także czołowymi działaczami na świecie opowiadającymi się przeciwko temu procederowi okaleczania, między innymi z Waris Dirie, autorką książki „Kwiat pustyni”, Khady Koita oraz Chantal Compaoré, pierwszą damą Burkina Faso.

Wspólnie zastanowimy się, w jaki sposób Unia Europejska może pomóc państwom członkowskim zwalczyć tę praktykę, która – jak się przyjmuje – dotyka blisko pół miliona ofiar w UE.

Pragnę zapewnić, że korzystamy ze wszystkich narzędzi dostępnych na poziomie unijnym w celu wspierania działań krajowych i międzynarodowych wymierzonych przeciwko tej nagannej praktyce. Z tego powodu rozpoczynamy konsultacje społeczne, by zebrać opinie na temat tego, jak najskuteczniej opracować na poziomie UE środki zwalczania zjawiska okaleczania narządów płciowych kobiet. We wszystkich państwach członkowskich UE obowiązują już przepisy krajowe zakazujące tej praktyki.

Obecnie naszym zadaniem jest uzupełnienie tych działań i szerzenie wiedzy na temat szkodliwego wpływu, jaki ten proceder ma na zdrowie psychiczne i fizyczne kobiet i dziewcząt, oraz zapewnienie wsparcia ofiarom. Naszym nadrzędnym celem powinno być zapobieganie – dopilnowanie, by żadna dziewczynka nigdy więcej nie cierpiała z powodu tak traumatycznych doświadczeń.

Musimy również otoczyć ofiary opieką: problem okaleczenia narządów płciowych dotyka w UE kilkuset tysięcy kobiet. Oznacza to, że tysiące kobiet wymaga szczególnej opieki w okresie ciąży, że tysiące dziewcząt potrzebuje ochrony oraz że tysiące starszych kobiet cierpiących na późniejsze komplikacje potrzebuje wsparcia.

Nowa dyrektywa unijna w sprawie ofiar zagwarantuje, że ofiary przemocy przeciwko kobietom, w tym ofiary tej szkodliwej praktyki, otrzymają fachowe wsparcie, którego potrzebują. Udostępniamy unijne środki na pogłębienie świadomości społecznej i szerzenie wiedzy na temat wszystkich form przemocy przeciwko kobietom w państwach członkowskich UE oraz na wspieranie organizacji pozarządowych i innych podmiotów pracujących z ofiarami.

Państwo również mogą pomóc, robiąc zdjęcie pod hasłem „zero tolerancji” i rozpowszechniając przekonanie, że w Europie nie ma miejsca dla takich brutalnych praktyk.

Wszyscy zgadzamy się z tym, że kobiety nie powinny musieć doznawać przemocy tylko dlatego, że są kobietami. Z opublikowanego niedawno raportu Europejskiego Instytutu Równości Płci wynika, że ofiarami tej praktyki lub zagrożonymi nią są kobiety i dziewczęta w co najmniej 13 państwach członkowskich Unii. Ale w istocie ten problem dotyczy nas wszystkich: już choćby jedna ofiara to zbyt wiele.

Przyszłość tych kobiet i dziewcząt leży w Europie. Naszym zadaniem jest stanąć w obronie ich praw, a także praw wszystkich ofiar okaleczania narządów płciowych, bez względu na to, gdzie mogą się znajdować. UE będzie walczyć do samego końca przeciwko temu procederowi – nie tylko w Międzynarodowym Dniu Kobiet, ale przez 365 dni w roku.

Viviane Reding, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa, z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet

Przyłącz się do kampanii, przesyłając swoje zdjęcie pod hasłem „Zero tolerancji” na adres: [email protected]