Zmiany w Unii Europejskiej zawsze były wywoływane przełomowymi wydarzeniami politycznymi. Upadek żelaznej kurtyny wzmocnił wolę polityczną do zacieśnienia stosunków między państwami i narodami Europy.
Dziś granic już nie ma. Zamiast tego obywatele UE zyskali jednolite prawa i mogą mieszkać, podróżować, studiować, podejmować pracę, robić zakupy lub przechodzić na emeryturę w dowolnym państwie Unii. Stworzyliśmy wspólną walutę i przyjęliśmy państwa członkowskie z Europy Środkowej i Wschodniej. W czasach historycznych zmian obywatele Europy zdecydowali się działać wspólnie. Postawiliśmy na Europę i wygraliśmy.
Czas nowych wyzwań
Dziś sytuacja jest taka sama. Podjęliśmy wspólne działania, aby pokonać kryzys. Europa miała do odrobienia trudną lekcję, lecz dzięki stanowczym decyzjom Wspólnota jest teraz gotowa, aby stawić czoła kolejnym zawieruchom. Najwyższy czas połączyć efekty wszelkich naszych dotychczasowych działań i spojrzeć na wyzwania przyszłości w sposób kreatywny, optymistyczny i realistyczny.
Obywatele są najważniejsi
Dwadzieścia lat po wprowadzeniu w życie idei obywatelstwa europejskiego konieczne jest ożywienie działań na rzecz Europy. Dokonamy tego z bezpośrednią pomocą naszych obywateli. Unia powstała z powodu swoich obywateli i istnieje po to, by im służyć. Nasz zjednoczony kontynent może stać się silniejszy i bogatszy jedynie wtedy, gdy będziemy w stanie ich słuchać i spełniać ich potrzeby. Ludzie oczekują od Europy konkretnych działań, a nie tylko deklaracji. I mają rację!
Korzystaj ze swoich praw
Od chwili kiedy objęłam stanowisko pierwszego w historii komisarza do spraw obywatelstwa, prowadzę współpracę z przewodniczącym KE José Manuelem Barroso i moimi kolegami z Komisji mającą na celu podjęcie konkretnych środków gwarantujących, że obywatele UE będą mogli na co dzień korzystać z przysługujących im praw. KE opracowała skuteczniejsze prawa chroniące ofiary przestępstw, ponadto ułatwiliśmy dostęp do opieki zdrowotnej, rejestrowanie samochodów w innym państwie europejskim oraz rozszerzyliśmy prawa konsumentów. W tym roku Europejczycy odbędą ponad miliard podróży po UE, natomiast już ponad 12 mln obywateli Wspólnoty mieszka w państwie UE niebędącym ich krajem pochodzenia. Ok. 40 mln osób dokonuje zakupów przez Internet w innych krajach europejskich. Lecz mimo to wiele osób nadal napotyka trudności, próbując korzystać z praw przysługujących im jako obywatelom europejskim.
Europa jest tam, gdzie Ty
Możemy się poprawić. I tego dokonamy - z Twoją pomocą. W ciągu najbliższych trzech miesięcy KE będzie pytała obywateli Unii, co myślą o przysługujących im prawach i jaka ma być Unia Europejska, w której pragnęliby żyć. Dziś, w Dniu Europy, rozpoczynamy największe konsultacje społeczne w historii UE, aby dowiedzieć się od Ciebie, co my, w Brukseli, powinniśmy dla Ciebie zrobić. Europa to nie Bruksela. Europa jest tam, gdzie Ty - niezależnie od tego, czy jest to Warszawa, czy Jabłonka. Dlatego też chcemy usłyszeć o problemach, z którymi się stykasz, przemieszczając się po UE w celach zarobkowych, edukacyjnych lub turystycznych, kiedy zamierzasz głosować lub kandydować w wyborach w innym państwie UE, czy też dokonywać zakupów przez Internet. Chcemy dowiedzieć się od Ciebie, co moglibyśmy ulepszyć. Pragniemy też usłyszeć, jak Twoim zdaniem powinna wyglądać Unia w 2020 r.
Twój głos też się liczy
Twoje odpowiedzi i pomysły zostaną przedstawione w następnym sprawozdaniu dotyczącym obywatelstwa UE, które Komisja Europejska przedłoży w przyszłym roku. Możesz się przyczynić do jego powstania. Usuńmy przeszkody, które obywatele wciąż napotykają przy korzystaniu ze swoich praw, tak aby każdy mógł czerpać korzyści z prawdziwej Europy bez granic. Przyszły rok 2013 będzie Europejskim Rokiem Obywateli. To będzie rok poświęcony Tobie - Twoim prawom i pomysłom. Przyczyń się do otwartej debaty w Twoim mieście i w Twoim kraju, z Twoimi przyjaciółmi i politykami lokalnymi, krajowymi lub europejskimi - tak by wspólnie zbudować Europę przyszłości. Unia Europejska jest silnym zjednoczonym kontynentem liczącym 500 mln obywateli. Może ona stać się jeszcze silniejsza, jeżeli będzie to TWOJA Europa!
Viviane Reding
Wiceprzewodnicząca KE ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa