Olbrzymie opóźnienia występują m.in. w województwach małopolskim, lubelskim, lubuskim, śląskim i świętokrzyskim.
- Z ponad 21 tysięcy przejętych wniosków o świadczenia wychowawcze oraz około 20 tysięcy wniosków o to świadczenie z 2018 roku, pozostało do realizacji odpowiednio: około 5,5 tysięcy spraw przejętych oraz około 13 tys. wniosków „500+” z 2018 roku. Planujemy zakończenie realizacji przejętych wniosków o świadczenie wychowawcze do końca I kwartału 2019 roku, natomiast spraw z 2018 na przełomie lipca/sierpnia 2019 roku
– obiecuje Joanna Paździo, rzeczniczka prasowa wojewody małopolskiego. Niemal wszystkie urzędy, mające problem z zaległościami, wskazują jedną przyczynę. - Przejęcie dużej liczby zaległych wniosków od marszałka województwa istotnie wpłynęło na opóźnienia w realizacji zadania – skarżą się urzędnicy z lubuskiego. A nowych wniosków przybywa. - Załatwienie wszystkich przejętych spraw w roku 2018, uwzględniając jednoczesny wpływ spraw nowych, z przyczyn obiektywnych jest niemożliwe – dowiadujemy się w innym z urzędów. Niekiedy, tak jak w woj. świętokrzyskim dodatkowo do tego wszystkiego dochodzą problemy związane z wdrożeniem i przeszkoleniem pracowników, mających się zajmować koordynacją.
Przypomnijmy, że jeśli jeden z rodziców pracuje za granicą, a drugi pozostaje w kraju z dziećmi, rodzina może ubiegać się o świadczenie. Warunkiem jest niepobieranie żadnych zagranicznych świadczeń na dzieci.