Wielka impreza amerykańskiej Polonii

Ulicami Nowego Jorku przeszła parada Pułaskiego. Prezydent Duda tańczył poloneza! [ZDJĘCIA]

2023-10-02 7:16

W niedzielę 1 października 2023 r. piątą Aleją na Manhattanie w Nowym Jorku przeszłą 86. Parada Pułaskiego. Po raz pierwszy w imprezie wziął udział prezydent Andrzej Duda, który zatańczył poloneza wraz z zespołem tańca ludowego. Zwracając się do przedstawicieli Polonii, prezydent poprosił o wsparcie.

Parada Pułaskiego z udziałem prezydenta Dudy

Tegoroczna parada odbyła się pod hasłem "Celebrating Poland and America defending freedom" (Celebrując Polskę i Amerykę broniące wolności". W ramach marszu nowojorską Piątą Aleją w centrum Manhattanu przeszło ponad 20 platform i kilkadziesiąt grup, organizacji, zespołów i orkiestr marszowych. Wśród nich były m.in. polonijne kluby motocyklowe, miłośnicy aut z okresu PRL, uczniowie polskich szkół, zespoły tańca ludowego, nowojorscy kibice Legii Warszawa, a także reprezentanci lokalnych i polskich władz, policji, strażaków, żołnierzy czy funkcjonariuszy straży granicznej. Swoje platformy wystawiły też polskie i polonijne firmy i media.

Według organizatorów, Piątą Aleją przeszło 100 tys. przedstawicieli Polonii z czterech stanów, Nowego Jorku, New Jersey, Pensylwanii i Connecticut.

W paradzie po raz pierwszy w historii imprezy wziął udział prezydent RP, który zatańczył poloneza wraz z zespołem tańca ludowego. Prezydent Duda zwrócił się do uczestników na początku marszu, podkreślając znaczenie Polonii dla Polski i prosząc ją o wsparcie.

– Wiecie jaka jest sytuacja: znowu zrobiło się niebezpiecznie. Odrodził się rosyjski imperializm, ten sam imperializm, który wypchnął wielu waszych rodziców i dziadków z Polski (...) Musimy się obronić, musimy przetrwać, dlatego potrzebne jest wasze wsparcie. Jestem tu po to, by o to wasze wsparcie prosić (...) byście pracowali na rzecz sojuszu polsko-amerykańskiego i sojuszu Ameryki i Europy – powiedział prezydent zwracając się do nowojorskiej Polonii.

Ujawniono wewnętrzny sondaż KO. Tusk komentuje

Jak dodał, Polonia miała wielkie zasługi w "zrzuceniu komunistycznych sowieckich kajdanów" w 1989 r. oraz we wstąpieniu Polski do NATO.

– Dzięki waszemu wsparciu są u nas wojska amerykańskie, jesteśmy w ścisłym sojuszu" - powiedział. Dodał, że bezpieczeństwo Polski opiera się o dwa filary: wzmacnianie obrony, w tym poprzez "ogromne zakupy" uzbrojenia w USA, a także umacnianie NATO, którego podstawą są Stany Zjednoczone.

Prezydent spotykał się z każdą z maszerujących grup, pozując z nią do zdjęć.

Do Polonii zwrócił się też minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, który mówił m.in. o znaczeniu i symbolice postaci Kazimierza Pułaskiego.

– Myśląc o nim, przychodzi na myśl jedno z najbardziej znanych polskich haseł: „za wolność waszą i naszą”. (...) Kazimierz Pułaski jest wcieleniem tego ducha i tego sztandaru. Jego postawa, krew przelana w walkach o suwerenność Polski i Stanów Zjednoczonych, odzwierciedlana jest w barwach narodowych naszej flagi” - mówił Gliński.

Unikalny polski charakter

Jak dodał, parada z okazji amerykańskiego Dnia Pamięci o generale Pułaskim jest okazją do świętowania polskiej tożsamości i tradycji, i jest wyrazem "unikalnego polskiego charakteru", dzięki któremu Polacy wielokrotnie podnosili się z porażek i klęsk.

Przed politykami na scenie wystąpiła polonijna piosenkarka Patrycja Malinowska, występowały też zespoły tańca ludowego.

Wzdłuż trasy marszu zgromadził się tłum ludzi z polskimi flagami i odzianych w biało-czerwone barwy. Byli wśród nich zarówno przedstawiciele Polonii starej daty, jak i młodych pokoleń, Polaków ze wszystkich stron i środowisk. Dla Tymona Meehana, urodzonego w USA nowojorskiego policjanta, niedzielna parada była pierwszą, w której wziął udział jako obywatel Polski.

Wśród uczestników parady wyróżniały się też grupy maszerujących w tradycyjnych i szlacheckich strojach.

Na paradę przyszli też zwolennicy opozycji, którzy w trakcie przemówienia prezydenta skandowali hasła "Wolna Polska", "konstytucja" oraz „będziesz siedział”. Przynieśli też transparenty zachęcające do udziału w wyborach.

– Nie przyszliśmy tu przeszkadzać; przychodzimy każdego roku, bo jesteśmy Polakami - powiedziała Ela z Nowego Jorku w rozmowie z PAP, jedna z protestujących kobiet.

Niedzielna parada w Nowym Jorku była częścią obchodów amerykańskiego Dnia Pamięci Generała Pułaskiego, święta ustanowionego przez Kongres w 1929 r. Dzień upamiętnia śmierć generała kawalerii, który został śmiertelnie ranny dowodząc wojskami amerykańskimi podczas bitwy w Savannah w Georgii podczas amerykańskiej wojny o niepodległość. W niedzielę podobne imprezy odbyły się także w innych amerykańskich miastach m.in. w Filadelfii.

Sonda
Jak oceniasz udział prezydenta Duda w Paradzie Pułaskiego?
Prezydent Andrzej Duda tańczy poloneza na Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają