Niespodziewana decyzja

Ukraińscy deputowani z zakazem wstępu do Polski! Co się dzieje?

2023-09-05 13:25

Ukraińscy deputowani do Rady Najwyższej zostali objęci tymczasowym zakazem wjazdów do Polski. Wyjątek mają stanowić oficjalne podróże służbowe w składzie parlamentarnych delegacji w Radzie Europy, NATO oraz w ramach międzyparlamentarnej współpracy na oficjalne zaproszenie. O co chodzi?

Zakaz wjazdu do Polski dla ukraińskich deputowanych ma obowiązywać do połowy września i ma być wynikiem braku zgodności między Warszawą a Kijowem w sprawie embarga na import produktów rolnych do Unii Europejskiej. 15 września embargo miało wygasnąć, jednak Polska chce, aby zostało przedłużone.

- Nie chcą mnie wypuścić. Chcę jechać, ale nie przepuszczą mnie przez granicę. Dlaczego? Wydane zostało nielegalne zarządzenie ukraińskiej Rady Ministrów, aby nie wypuszczać deputowanych – mówiła Onetowi Mykoła Kniażycki, poseł opozycyjnej "Solidarności Europejskiej" i współprzewodniczący ukraińsko-polskiej grupy parlamentarne.

Informację tę potwierdziło w rozmowie z portalem także inne źródło, blisko organizatorów Forum Ekonomicznego w Karpaczu, na którym miał być obecny Mykoła Kniażycki. - Na przestrzeni ostatniego tygodnia z udziału wycofało się wielu ukraińskich deputowanych. Ostatnie dni przyniosły szereg rezygnacji – przekazał informator.

- Wyjazdy nie są całkowicie zakazane, mogą jeździć w oficjalne podróże służbowe w składzie parlamentarnych delegacji w Radzie Europy, NATO oraz w ramach Międzyparlamentarnej współpracy na oficjalne zaproszenie parlamentów innych krajów – mówił z kolei ambasadora Ukrainy w Polsce Wasyla Zwarycza.

Oni byli kiedyś posłami w PO i w PiS. Poznajesz ich? 13/15 to marzenie!

Pytanie 1 z 15
Oni byli kiedyś posłami w PO i w PiS. Poznajesz ich? Kto jest na zdjęciu:
Janusz Palikot
Express Biedrzyckiej - dr hab. Tomasz SŁOMKA
Nasi Partnerzy polecają