Pieniądze

i

Autor: Pexels.com

Tarcza antyinflacyjna. Minister wylicza, ile Polacy dostaną pieniędzy. Kwoty powalają!

2021-12-02 5:55

W rozmowie z "SE" minister klimatu i środowiska Anna Moskwa mówi m.in. o Turowie. - Rozmowy w sprawie Turowa nie są łatwe. Na początku listopada br. w trakcie spotkania w Pradze przedstawiłam stronie czeskiej naszą ofertę. Propozycja ta chroni i zabezpiecza bieżące oraz przyszłe interesy mieszkańców polskich i czeskich regionów przygranicznych, w tym Kraju Libereckiego, sąsiadującego z terenami KWB Turów - podkreśla Anna Moskwa, która wylicza też, ile Polacy dostaną pieniędzy w ramach tarczy antyinflacyjnej.

„Super Express”: – Galopująca inflacja spędza sen z powiek wszystkim Polakom. Przekłada się to na ceny energii elektrycznej i paliw. Rząd zapowiedział zmiany w tym zakresie. Rzeczywiście możemy liczyć na to, że ceny za energię spadną?

Anna Moskwa: – Mówiąc o wyzwaniach, nie sposób nie wspomnieć o kryzysie energetycznym, z którym boryka się dziś cała Europa. Zgodnie z ostatnimi zapowiedziami pana premiera Mateusza Morawieckiego w ramach wsparcia Polaków w tej trudnej sytuacji wprowadzamy tarczę antyinflacyjną o łącznej wartości do 10 mld zł oszczędności.

– Co to oznacza w praktyce?

– Działania resortu klimatu i środowiska realizowane w ramach tarczy obejmują obniżenie na okres od stycznia do marca 2022 r. VAT na energię elektryczną z poziomu 23 proc. do 5 proc.

– To wszystko?

– Nie. Zaproponowaliśmy też wsparcie odbiorcy wrażliwego w postaci od 400 do 1150 zł na rok (w zależności od dochodu gospodarstwa domowego) w ramach obniżenia kosztów energii elektrycznej. Ponadto Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje nową odsłonę programu „Czyste Powietrze”, która ma na celu bardzo wysokie wsparcie inwestycyjne – do 90 proc. kosztów, oraz operacyjne dla odbiorców wrażliwych. Wierzę że dzięki zmianom w programie i innym podejmowanym aktywnościom  obniżymy rachunki obywateli w tym zakresie.

– Słychać głosy, że pani poprzednik został zdymisjonowany ze względu na Turów. To prawda?

– Nie chciałabym komentować doniesień medialnych ani życia prywatnego kogokolwiek.

– Jak ocenia pani pracę Michała Kurtyki?

– Doceniam dotychczasową pracę ministra Kurtyki w resorcie klimatu i środowiska. Objęcie teki ministra klimatu i środowiska to dla mnie wyzwanie, ale i ogromny zaszczyt.

– Spodziewała się pani tej propozycji?

– Cieszę się, że otrzymałam tę propozycję i obiecuję dołożyć wszelkich starań, by wszelkie trudne kwestie zostały zrealizowane z poszanowaniem wszystkich zainteresowanych stron, a przede wszystkim w trosce o dobrostan naszych obywateli.

– Wracając do Turowa. Co dalej? Zapewniała pani, że umowa z Czechami jest prawie gotowa.

– Rozmowy w sprawie Turowa nie są łatwe. Na początku listopada br. w trakcie spotkania w Pradze przedstawiłam stronie czeskiej naszą ofertę. Propozycja ta chroni i zabezpiecza bieżące oraz przyszłe interesy mieszkańców polskich i czeskich regionów przygranicznych, w tym Kraju Libereckiego, sąsiadującego z terenami KWB Turów. Oczywiście mam świadomość, że ustępujący rząd czeski musi konsultować sprawę Turowa z zapowiadanym nowym rządem. My również musimy mieć pewność, że nasi partnerzy mają legitymację do podejmowania zobowiązań. Niemniej jednak dla dobra lokalnych społeczności spór ten należy szybko i polubownie rozwiązać. Pozostaję więc otwarta na prowadzenie dalszych rozmów z naszymi czeskimi partnerami. Również w Warszawie, do której zaprosiliśmy przedstawicieli rządu czeskiego na kontynuację rozmów.

– Co jest dla pani największym wyzwaniem w kontekście nowej funkcji?

– Najbliższe miesiące to okres dyskusji nad pakietem Fit for 55, czyli unijnym pakietem dokumentów zakładającym redukcję emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 r. Będziemy też kontynuować walkę ze smogiem. Opracowujemy obecnie w resorcie klimatu i środowiska kolejną odsłonę programu „Czyste Powietrze”, którą planujemy wdrożyć na początku  2022 r. Będziemy oferować nawet 90 proc. wsparcia finansowego dla inwestycji polegających na wymianie starych kopciuchów i ociepleniu budynków jednorodzinnych. Oferta skierowana będzie do osób o najniższych dochodach. Planujemy również kontynuację takich programów jak np.  „Mój Prąd” czy „Moja woda”, które mają realne przełożenie na przeciwdziałanie skutkom zmian klimatu i do tej pory cieszyły się ogromnym zainteresowaniem Polaków. Kolejny aspekt to realizacja ambitnej polityki klimatycznej UE i jej celu – neutralności klimatycznej. Nie jest to łatwy proces, szczególnie biorąc pod uwagę jego kompleksowość i konieczność zaangażowania wielu stron. Jako przedstawicielka rządu mogę państwa zapewnić, że będziemy m.in. rozbudowywać nowe zielone moce wytwórcze, tak by zapewnić Polsce bezpieczny rozwój gospodarczy. Będziemy rozmawiać z naszymi międzynarodowymi partnerami, tak by w drodze kompromisu wypracować jak najlepsze rozwiązania dla Polaków.

Rozmawiała Sandra Skibniewska

Super Raport 01.12 (Goście: Marek Sawicki - PSL-Koalicja Polska oraz dr Tomasz Karauda - lekarzi) Sedno Sprawy: Włodzimierz Czarzasty
Sonda
Czy tarcza antyinflacyjna powinna być skierowana tylko do najuboższych?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany