Tomasz Trela

i

Autor: BEATA GÓRKA/SUPER EXPRESS Tomasz Trela

O co chodzi?

TVP żąda od posła przeprosin! Specjalny komunikat

2023-07-25 15:59

Telewizja Polska wystosowała oficjalny komunikat, w którym domaga się od wiceprzewodniczącego Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy Tomasza Treli przeprosin. Zdaniem TVP poseł zarzucił stacji wykorzystanie sfałszowanych dokumentów w programie „Reset”. Telewizja żąda przeprosin i mówi o naruszeniu dóbr osobistych.

Telewizja Polska postanowiła odnieść się do słów Tomasza Treli, który zapytany przez dziennikarkę Radia Zet o tezę, według której autorzy „Resetu mogli użyć fałszywych dokumentów" stwierdził: "- Tak, mogli. […] Dla nich spreparowanie jednego czy drugiego materiału nie stanowi żadnego problemu. […] To jest bardzo dobrze przygotowany populistyczny serial. […] Mogli sfałszować na potrzeby kampanii wyborczej – odpowiedział polityk, a cytat znalazł się także w treści komunikatu.

- Pana wypowiedź jednoznacznie i obiektywnie sugeruje, że Telewizja Polska S.A. użyła sfałszowanych dokumentów historycznych w emitowanym serialu Reset. Przy czym, jak się wydaje, sugeruje Pan, że fałszerstwa tego dokonali autorzy i producenci filmu. Nie przytoczył Pan dowodów czy informacji mogących potwierdzić prawdziwość tezy. Stanowczo informuję, że jest to kłamstwo – czytamy w oświadczeniu TVP.

- Pan Michał Rachoń ma wieloletnie doświadczenie dziennikarskie i nigdy nie sprzeniewierzył się naczelnej zasadzie swojego fachu – uczciwości, pan Sławomir Cenckiewicz jest zaś doświadczonym historykiem ze specjalizacją czasów najnowszych, doktorem hab. nauk humanistycznych, który w całej swojej karierze naukowej dokonywał wielokrotnie kwerendy dokumentów, na których opiera swoją pracę i w tym zakresie jest jednym z najlepszych specjalistów w Polsce. Zawsze publikuje on zgodnie z regułami warsztatu historycznego, co potwierdza jego dorobek naukowy i zawodowy – niekwestionowany przez całą społeczność historyków – napisano dalej.

TVP uznała wypowiedź za naruszenie dóbr osobistych stacji w postaci naruszenia wizerunku Spółki i chce, by Tomasz Trela wystosował oficjalne przeprosiny dla TVP, jak i autorów „Resetu”.

- […] Niniejszym wzywam Pana do natychmiastowego zaniechania naruszania dóbr osobistych w postaci naruszenia wizerunku Spółki Telewizja Polska S.A., dokonanego w dniu 24 lipca 2023 r. przez przedstawienie w ogólnopolskim komercyjnym medium publicznym w audycji Gość Radia Zet nieprawdziwych i niezweryfikowanych wypowiedzi o rzekomym fałszowaniu dokumentów w programie Telewizji Polskiej S.A., a tj. w serialu Reset produkowanym przez p. Michała Rachonia i p. Sławomira Cenckiewicza, oraz do dobrowolnego usunięcia skutków naruszenia.

Dobre imię Telewizji Polskiej zostało naruszone przez Pana wypowiedź w przedmiotowej audycji, gdzie stawia Pan zarzuty, które w obiektywnej ocenie wprowadzają w błąd słuchacza, mogące spowodować utratę zaufania do Telewizji Polskiej, potrzebnego do realizacji zamierzonych przez nią celów w ramach prowadzonej działalności określonej szczegółowo w art. 21 ust. 2 pkt 2 Ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji, a tj. rzetelnie ukazywać całą różnorodność wydarzeń i zjawisk w kraju i za granicą – czytamy.

Przeprosiny Tomasza Treli miałyby być złożenie na antenie Programu 1 Polskiego Radia w terminie 7 dni od dnia otrzymania pisma. W innym wypadku sprawa trafi do sądu.

Sonda
Oglądałeś "Reset"?
Express Biedrzyckiej - Tomasz TRELA