Donald Tusk i Szymon Hołownia

i

Autor: Marcin Gadomski/SE, Facebook Tusk będzie musiał poczekać. Hołownia właśnie rozwiał wątpliwości

Tusku, Hołownio! Chcecie rządzić? Pokażcie majątki!

2022-05-30 19:30

Od ich decyzji zależy polska scena publiczna. Kilkoma zdaniami mogą rozkochać bądź rozwścieczyć wyborców, a tym samym zmienić bieg historii naszego kraju. Ale liderzy partyjni – tacy jak Donald Tusk (65 l.) czy Szymon Hołownia (46 l.) – źródeł swoich dochodów ani majątku pokazywać nie muszą. – Oświadczenia majątkowe polityków powinny być ujawniane. Jeśli ktoś idzie do polityki, powinien to robić – mówi nam poseł KO Jerzy Borowczak (65 l.).

Majątki polityków budzą spore emocje wśród wyborców. Ich ujawnienie to nie tylko skuteczny mechanizm antykorupcyjny, lecz także egzamin na uczciwość wobec wyborców. – Oświadczenia majątkowe to wielki dorobek polskiej demokracji, który przybliżył nas do standardów zachodnich. Jest też hamulcem na wszelkiego rodzaju pokusy władzy, zarówno w wymiarze prawnym, jak i moralnym – tłumaczy nam politolog, prof. Rafał Chwedoruk.

Bolączką polskiego prawa jest to, że osoby mające ogromny wpływ na politykę jako partyjni przełożeni posłów, senatorów, burmistrzów i radnych, nie muszą ujawniać źródeł dochodów. – Byłoby lepiej dla naszej polityki, gdyby Tusk i Hołownia opublikowali swoje oświadczenia – dodaje politolog.

– To indywidualna decyzja pana Tuska, czy oświadczenie zechce pokazać, czy nie. Mogę tylko dodać, że gdy był posłem i premierem, zawsze swe oświadczenia pokazywał i niczego w nich nie ukrywał, w przeciwieństwie do obecnego premiera, który przepisał lwią część majątku na swoją żonę – mówi nam wiceszef PO Tomasz Siemoniak (55 l.). – Jak tylko Szymon Hołownia uzyska mandat, niezwłocznie opublikujemy jego oświadczenie majątkowe – deklaruje Paulina Kloska (45 l.) z Polski 2050. 

>>>Oświadczenie majątkowe Morawieckiego. Tak premier ucieka przed inflacją

>>>Krystyna Pawłowicz w furii rzuca wyzwiskami! Nie chce publikować oświadczenia majątkowego. Szykuje się afera!

Sonda
Czy Donald Tusk i Szymon Hołownia powinni opublikować swoje oświadczenia majątkowe przed wyborami w 2023?
Express Biedrzyckiej - Tomasz Trela: Z Krystyną Pawłowicz spotkamy się w sądzie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają