Donald Tusk, Sławomir Neumann, Cezary Grabarczyk

i

Autor: Sebastian Wielechowski/SUPER EXPRESS, Marcin Wziontek/SUPER EXPRESS, Cezary Pecold/SUPER EXPRESS

Sroga kara szefa PO

Tusk wyrzucił znanych polityków z list. Już żegnają się z Sejmem

2023-08-21 5:15

Napięcie było duże, bo do ostatnich godzin trwały targi i dyskusje. Na ujawnionych listach wyborczych Koalicji Obywatelskiej jest kilka niespodzianek - jak chociażby nazwiska Bogusława Wołoszańskiego i Apoloniusza Tajnera. Ale jeszcze większym zaskoczeniem dla wielu stanowi brak na listach „zawodników wagi ciężkiej": Cezarego Grabarczyka (63 l.) i Sławomira Neumanna (55 l.). Obaj działacze mają kłopoty z prawem.

Grabarczyk żegna się z Sejmem

Donald Tusk nie wpuścił na listę posła Cezarego Grabarczyka, kiedyś wiceszefa PO, byłego ministra infrastruktury i byłego szefa resortu sprawiedliwości, bo został on skazany w marcu przez sąd w Łodzi skazał na rok więzienia w zawieszeniu za nielegalne uzyskanie pozwolenia na broń. Wyrok jest nieprawomocny.

Prusinowski: Wielbłąd opozycji, czyli jak zrobić sobie krzywdę, atakując politycznego przeciwnika

- Poinformowałem opinię publiczną, że wycofuję się z grona osób, które starają się o miejsce na liście, ponieważ mam wadę prawną, czyli nieprawomocny wyrok skazujący - mówi nam Grabarczyk. - Podobną wadę prawną mają ministrowie Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik. Ja podjąłem decyzję, że w tej sytuacji nie będę kandydował, oczekuję, że oni zrobią to samo - zauważa poseł. Dodaje z żalem, że przez 5 miesięcy sąd nie uzasadnił pisemnie wyroku. - Zablokował mi możliwość wniesienia apelacji. Mam nadzieję, że sprawa będzie miała dla mnie pozytywnie zakończenie. 

Wiceminister zdrowia z oskarżeniami

Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia w latach 2012–2015, ma proces w Warszawie. Jest oskarżony, obok trzech innych osób, w sprawie oszustw przy kontraktacji usług i refundacji zabiegów okulistycznych w klinice medycznej. Nie przyznaje się do winy.

Wieczorny Express - Magdalena Biejat
Listen on Spreaker.