Mateusz Morawiecki, Donald Tusk

i

Autor: SEBASTIAN WIELECHOWSKI/SUPER EXPRESS, MAREK KUDELSKI / SUPER EXPRESS

Prezydent przyjął dymisję rządu Morawieckiego

Tusk wybrany na premiera, ale i tak Morawiecki nadal będzie szefem rządu! Jakim cudem?!

2023-12-11 22:17

Prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję Rady Ministrów, złożoną przez premiera Mateusza Morawieckiego w dniu 11 grudnia i powierzył jej dalsze sprawowanie obowiązków do czasu powołania nowej Rady Ministrów - poinformowano na stronie prezydenta. To oznacza, że chociaż Sejm wybrał Donalda Tuska na nowego szefa rządu, to do czasu zaprzysiężenie to Morawiecki będzie dalej premierem.

Sejm w poniedziałkowym (11 grudnia) głosowaniu nie udzielił wotum zaufania rządowi premiera Mateusza Morawieckiego. Inicjatywę w sprawie wyboru premiera i rządu przejął Sejm, który wybrał w poniedziałek wieczorem w ramach tzw. drugiego kroku konstytucyjnego przewodniczącego PO Donalda Tuska na premiera. I to on zostanie nowym premierem. Wiadomo, że zaprzysiężenie rządu Donalda Tuska w Pałacu Prezydenckim oraz ministrów jego gabinetu zaplanowane zostało na najbliższą środę, czyli 13 grudnia.

Do tego momentu obowiązki premiera nadal będzie sprawował jednak Mateusz Morawiecki, ale to normalna procedura zgodna z prawem. Dopiero po zaprzysiężeniu kończy się misja premiera Morawieckiego. Chodzi o to, że nie może być okresu bez rządu, dlatego nawet po przyjęciu dymisji, prezydent powierza odchodzącemu premierowi misję sprawowania obowiązków. 

- Prezydent RP Andrzej Duda postanowieniem z dnia 11 grudnia 2023 r. przyjął dymisję Rady Ministrów, złożoną przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego w dniu 11 grudnia 2023 r. i powierzył jej dalsze sprawowanie obowiązków do czasu powołania nowej Rady Ministrów - napisano na stronie prezydenta. Dodajmy, że szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych poinformowała, że "zaprzysiężenie rządu Donalda Tuska odbędzie się w środę o godz. 9.00". 

Sonda
Czy Donald Tusk będzie dobrym premierem Polski?
Barbara Nowacka w sejmie
Listen on Spreaker.