Rafał Trzaskowski, Witalij Kliczko

i

Autor: ART SERVICE, AP Rafał Trzaskowski, Witalij Kliczko

Trzaskowski rozmawiał z fałszywym Witalijem Kliczką. Prezydent Warszawy na celowniku przestępców grasujących w sieci

2022-06-27 21:18

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski na celowniku cyberprzestępców. Na początku czerwca 2022 roku prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski odbył wideorozmowę z fałszywym merem Kijowa Witalijem Kliczką - poinformowało w poniedziałek Radio ZET. Ofiarami cyberoszustwa padli też włodarze czterech innych europejskich stolic: Berlina, Wiednia, Budapesztu i Madrytu. Jak do tego doszło? Niestety, okazuje się, że rozmowy polityków w cyberprzestrzeni nie są bezpieczne.

Trzaskowski padł ofiarą cyberprzestępców

Informacje o podejrzanej rozmowie potwierdził sam prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski. "Rzeczywiście wszyscy zostaliśmy oszukani, także włodarze Wiednia, Budapesztu, Berlina i Madrytu" - powiedział Radiu ZET prezydent stolicy Polski. I zapewnił: "Rozmowa nie dotyczyła żadnych wrażliwych kwestii, ale i tak zdecydowałem się powiadomić o incydencie polskie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo oraz Ambasadę Ukrainy. Wcześniej już kilkakrotnie rozmawiałem z Witalijem Kliczką, a zasady współpracy na wypadek wojny omawialiśmy na żywo w Kijowie".

Jak podało Radio ZET, rozmowa Trzaskowskiego z rzekomym Kliczką była nietypowa i szybko wzbudziła podejrzenia. "Zaraz po jej zakończeniu warszawski ratusz skontaktował się z władzami Kijowa. Okazało się, że Kliczko nie prowadził w tym czasie żadnej rozmowy. Stołeczny ratusz zawiadomił Wydział do walki z cyberprzestępczością Komendy Stołecznej Policji" - ustaliło Radio ZET.

Stacja podkreśla, że wszystkie rozmowy z pięcioma europejskimi włodarzami wyglądały podobnie. Zaproszenia przychodziły z oficjalnego adresu kijowskiego urzędu miasta, a w spotkaniu brała udział osoba, której twarz i głos do złudzenia przypominały mera Kijowa.

Oszuści stworzyli fałszywego Kliczkę, który rozmawiał z merami ważnych europejskich miast

Jak podaje PAP, doniesienia na temat podejrzanej rozmowy opisywał w poniedziałek Niebezpiecznik.pl, gdy o oszustwie informowali burmistrzowie Berlina, Wiednia oraz Madrytu. Jak pisał portal, politycy uważali, że mieli do czynienia z deepfakiem, czyli doskonale podrobionego nagrania audio-wideo. Do stworzenia deepfake'u potrzeba wielu materiałów z bohaterem, algorytmu, a często także dodatkowego aktora. Niebezpiecznik.pl podał, że fałszywy Kliczko podczas rozmów poruszał tematy dotyczące uchodźców, ale "potem zagadywał o bardzo dziwne lub kontrowersyjne kwestie".

 Prezydent Warszawy poinformował Radio ZET, że stołeczny ratusz zorganizuje wideospotkanie wszystkich oszukanych merów z prawdziwym Witalijem Kliczką. "Ta historia zakończy się pozytywnie, wspólnie z merami Berlina, Wiednia, Budapesztu i Madrytu połączymy się z Witalijem Kliczką także po to, żeby zademonstrować solidarność z Ukrainą i pokazać, że razem jesteśmy silni i nie poddamy się prowokacjom" - powiedział Trzaskowski.

Raport Walczaka 22.06.2022 - Paulina Siegień
Sonda
Czy Rafał Trzaskowski jest dobrym prezydentem Warszawy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE