Trybunał Konstytucyjny

i

Autor: Flickr/zdjęcie poglądowe 46.8 proc. badanych chce, aby Julia Przyłębska odeszła z Trybunału Konstytucyjnego

O co chodzi?

Trybunał Konstytucyjny zajął się sporem między Andrzejem Dudą a Sądem Najwyższym

2023-06-02 12:39

Trybunał Konstytucyjny 2 czerwca zajął się sporem kompetencyjnym między prezydentem Andrzejem Dudą a Sądem Najwyższym w sprawie prawa łaski. TK zebrało się w pełnym składzie pod przewodnictwem prezes Julii Przyłębskiej. O co chodzi?

Trybunał Konstytucyjny zajął się zainicjowanym w 2017 roku sporze kompetencyjnym, dotyczącym charakteru opisanej w konstytucji prawa prezydenta do udzielania prawa łaski. Przypomnijmy, że w 2015 roku były szef CBA, a obecnie szef ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji, Mariusz Kamiński i jego były zastępca, a dziś wiceminister MSWiA Maciej Wąsik, zostali skazani w pierwszej instancji za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania CBA z 2007 roku. Jednak jeszcze przed rozpatrzeniem przez Sąd Okręgowy apelacji, Andrzej Duda ułaskawił wszystkich nieprawomocnie skazanych. W 2017 roku Sąd Najwyższy uznał zaś, ze prawo łaski może zostać zastosowane tylko w przypadku wyroków prawomocnych.

2 czerwca Trybunał Konstytucyjny wrócił do tej sprawy i ma rozstrzygnąć, czy faktycznie prezydent nie mógł ułaskawić skazanych nieprawomocnym wyrokiem.

Quiz. Który prezydent to powiedział? Pierwsze pytanie to łatwizna! Poradzisz sobie z resztą?

Pytanie 1 z 12
Który prezydent to powiedział?: "Ja panu mogę nogę podać"
M. SAWICKI: NA POCZĄTKU WOJNY NIEMCY I FRANCJA BYŁY PO STRONIE ROSJI