Trybunał Konstytucyjny 22 października 2020 roku wydał orzeczenie, które zaostrza przepisy antyaborcyjne w Polsce. Wedle nich, prawo ma wykluczać możliwość dokonania aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. W środę 27 stycznia 2021 roku Trybunał Konstytucyjny wydał uzasadnienie wyżej wymienionego wyroku ws. aborcji. Jak czytamy w dokumencie: - W ocenie Trybunału, dziecko jeszcze nieurodzone, jako istota ludzka – człowiek, któremu przysługuje przyrodzona i niezbywalna godność, jest podmiotem mającym prawo do życia, zaś system prawny – zgodnie z art. 38 Konstytucji – musi gwarantować należytą ochronę temu centralnemu dobru, bez którego owa podmiotowość zostałaby przekreślona.
NIE PRZEGAP: Strajk Kobiet. POTĘŻNA mobilizacja! Opozycja GRZMI! Padły słowa o WOJNIE! [RELACJA NA ŻYWO]
Kiedy wejdzie nowe radykalne prawo antyaborcyjne?
Wielu zastanawia się kiedy wejdzie nowe radykalne prawo antyaborcyjne. Jak podało na oficjalnym Twitterze Centrum Informacyjnego Rządu: Zgodnie z wymogami konstytucyjnymi wyrok zostanie opublikowany dzisiaj w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że nowe prawo dotyczące aborcji zacznie obowiązywać w kraju właśnie po ogłoszeniu wyroku w Dzienniku Ustaw.
ZOBACZ: Przełom! Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku ws. aborcji. BĘDĄ MASOWE PROTESTY?
Decyzja TK w sprawie aborcji. Co się zmieni?
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego oznacza wielkie zmiany nie tylko w prawie, ale też życiu obywateli. Wedle prawa, karę za przerwanie ciąży poniosą nie tylko kobiety, ale także lekarze. Aborcja będzie niemal całkowicie nielegalna. Do tej pory na podstawie ustawy z 1993 roku, aborcja była dopuszczalna jedynie w trzech przypadkach, kiedy:
- ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej (bez ograniczeń ze względu na wiek płodu),
- badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu (do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej) – przesłanka uznana za niezgodną z Konstytucją RP orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 2020,
- zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (do 12 tygodni od początku ciąży).