18. rocznica śmierci Jana Pawła II

Politycy PiS na Narodowym Marszu Papieskim [ZDJĘCIA]

W niedzielę 2.kwietnia przed południem z ronda Dmowskiego w centrum stolicy wyruszył Narodowy Marsz Papieski w obronie dobrego imienia Jana Pawła II. Uczestnicy marszu przejdą ul. Marszałkowską i Królewską przez plac Piłsudskiego pod bazylikę archikatedralną św. Jana Chrzciciela, gdzie o godz. 12.30 odbędzie się msza święta. Idea marszów w obronie dobrego imienia papieża Polaka, powstała po reportażu Franciszkańska 3, emitowanego przez telewizję TVN. Wśród maszerujących było sporo polityków Zjednoczonej Prawicy.

W centrum Warszawy tłumy ludzi, w Krakowie aż dwa marsze

W 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II marsze dziękczynienia za pontyfikat papieża Polaka organizowane są w wielu miastach Polski. Jan Paweł II zmarł 18 lat temu w wigilię niedzieli miłosierdzia Bożego 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37 w Watykanie. Miał 84 lata Za organizację Narodowego Marszu Papieskiego odpowiada Centrum Życia i Rodziny. Wspierają go m.in. Akcja Katolicka, Różaniec bez Granic, harcerze, Solidarność oraz Kluby "Gazety Polskiej".

Na I Marszu Papieskim pojawili się m.in. Marek Suski, minister Mariusz Błaszczak, Antoni Macierewicz, czy Stanisław Piotrowicz, sędzia Trybunału Konstytucyjnego.

W centrum Warszawy zebrały się tłumy ludzi, którzy mają ze sobą biało-czerwone oraz papieskie, biało-żółte flagi, a także portrety i obrazki z papieżem Jana Pawła II oraz różańce. Wiele osób w rękach trzyma charakterystyczne palmy wielkanocne. Rozdawane są też przypinki z papieżem i hasłem: "Ty nas obudziłeś! My cię obronimy".

Wśród uczestników marszu są m.in. wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, sędzia TK Stanisław Piotrowicz, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, wiceszef klubu parlamentarnego PiS Marek Suski, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Uczestnicy marszu odmówili różaniec w intencji Jana Pawła II. Wysłuchali również historycznych homilii świętego Polaka - papieża Jana Pawła II. Wiele osób modliło się w ciszy. Na przedzie marszu znajduje się historyczny pojazd - papamobile, którym podróżował papież, w trakcie swoich pielgrzymek do ojczyzny. Towarzyszą mu ułani, bractwo kurkowe, Zakon Rycerzy św. Jana Pawła Wielkiego oraz reprezentanci innych zakonów świeckich. Niesione też są relikwie Jana Pawła II.

 Marsz przejdzie ul. Marszałkowską i Królewską przez plac Piłsudskiego pod bazylikę archikatedralną św. Jana Chrzciciela na ul. Świętojańskiej, gdzie odbędzie się msza św. Na zakończenie marszu, na placu Zamkowym, wokalista jazzowy Marek Bałata zaśpiewa Te Deum.

Wraz z przemarszem stopniowo będą wyłączane z ruchu kolejne ulice na trasie. Autobusy i tramwaje zostaną skierowane na trasy objazdowe. 

Pomysłodawczyni marszu Małgorzata Żaryn, autorka książek i publikacji historycznych, dziennikarka, podkreśliła, że inicjatywa jest "oddolna, inspirowana przez Opatrzność Bożą". Z kolei inna organizatorka marszu Barbara Konarska (Instytut Pileckiego) podkreśliła, że marsz jest "kompletnie apolityczny". Podobne marsze odbędą się w również, Krakowie i Szczecinie. 

Małgorzata Kidawa Błońska: JAN PAWEŁ II JEST DLA MNIE OSOBĄ ŚWIĘTĄ
Sonda
Czy Jan Paweł II wiedział o pedofilii w Kościele?
Listen on Spreaker.