Trenuj z wojskiem

i

Autor: Marcin Wziontek/SUPER EXPRESS

Wojsko otwiera się na cywilów

"Trenuj z wojskiem". Rzut granatem, strzelanie do celu i pierwsza pomoc. Jak naprawdę wygląda wojskowe szkolenie?

2022-10-31 14:35

Ministerstwo Obrony Narodowej od lat zachęca do tego, aby dołączyć do akcji "Trenuj z wojskiem". W wydarzeniu chodzi o to, aby cywile w wieku od 18 do 65. roku życia przeszli jednodniowe szkolenie prowadzone przez 17 jednostek z całej Polski. "SE" postanowił sprawdzić, jak w praktyce wygląda jednodniowe szkolenie.

Szkolenie MON "Trenuj z wojskiem". Akcja dla cywilów

W ramach akcji "Trenuj z wojskiem" od 8 października do 26 listopada 2022 r. w godz. 8.00-16.00 we wskazanych jednostkach wojskowych w całej Polsce odbywa się akcja skierowana do cywilów. Postanowiliśmy sprawdzić, co podczas jednodniowego szkolenia czeka osoby, które chcą dołączyć do wydarzenia. 

"W 17 jednostkach wojskowych na terenie Polski, będzie można nauczyć się podstaw posługiwania bronią, strzelania, walki wręcz, dowiedzieć się co zrobić, gdy zawiedzie GPS, jak przetrwać w terenie i udzielić pierwszej pomocy. „Gwarantujemy profesjonalne szkolenie, wyżywienie oraz dobrze wykorzystany czas. Spędź z nami sobotę, a my nauczymy Cię jak się bronić i być bezpiecznym" – podkreślają instruktorzy Wojska Polskiego na stronie organizatora. 

Bezpłatne szkolenie wojskowe dla każdego. MON zaprasza zainteresowanych

Trenuj z wojskiem". Wojskowa grochówka, rzut granatem i terenoznawstwo 

Nasza redakcja wybrała lokalizację. Pojechaliśmy na szkolenie na WAT, w Warszawie. W toku szkolenia mieliśmy okazję postrzelać m.in. z broni krótkiej na symulatorze, który podłączony do tabletu informował nas o tym, jaki jest nasz wynik oraz co zrobiliśmy źle. Na sali, w której odbywało się strzelenie z symulatorami, mogliśmy porozmawiać z instruktorami, którzy chętnie pomagali i przekazywali swoje wskazówki. Na dworze, poza strzelnicą, uczestnicy szkolenia mogli poćwiczyć pozycję strzelecką, stojąc. Dodatkowo uczestniczyliśmy tego dnia m.in. w walce wręcz, uczyliśmy się pierwszej pomocy, rzucaliśmy granatem, ćwiczyliśmy terenoznawstwo oraz mogliśmy zobaczyć, jak rozpalić ogień za pomocą krzesiwa i brzozy. Po skończeniu szkolenia uczestniczy wydarzenia wspólnie z instruktorami wzięli udział w poczęstunku. Po całym dniu zjedzenie grochówki doskonale zaspokoiło powstały wskutek wielu aktywności głód. Do tego kiełbasa z grilla i ciepła herbata. Warto przy tej okazji dodać, że wszyscy biorący udział w wydarzeniu dostali dyplomy za swoją aktywność podczas całego dnia "Trenowania z wojskiem". 

Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem. Organizatorzy mówią, że najprawdopodobniej wystartuje kolejna edycja. 

Krystian Zięć
Sonda
Czy widziałeś kiedyś na żywo ćwiczenia wojskowe?