Tomasz Walczak

i

Autor: Piotr Grzybowski Tomasz Walczak

Tomasz Walczak: Koalicja Obywatelska, czyli czarna dziura

2018-12-07 5:00

Koalicja Obywatelska, którą dumnie niesie na sztandarach Platforma Obywatelska i zachęca do jej wstąpienia, okazuje się nie remedium na rządy PiS, ale politycznym kanibalem. Nie wystarczyło Grzegorzowi Schetynie, że zwasalizował słabnącą Nowoczesną – on postanowił ją rozbić. Przygarnął siedmiu uciekinierów z partii Katarzyny Lubnauer, którzy uparli się, że tylko jeden klub parlamentarny, jedna partia i jeden wódz są w stanie zagwarantować zwycięski pochód wyborczy. PO niczym dobra matka postanowiła przygarnąć błądzących liberałów, który jeszcze niedawno próbowali obalić jej hegemonię.

Choć politycy PO przekonują, że ta rejterada z Nowoczesnej wzmocni siły integrujące opozycję, wysyła fatalny sygnał w świat. Skoro Platforma była gotowa rozszarpać najbliższą sobie formację polityczną, to inni, z którymi chce negocjować wspólny front antypisowski, wahający się do tej pory liderzy partii opozycyjnych, dostali ostrzeżenie: Koalicja Obywatelska to żadna kometa zwiastująca przyjście czegoś nowego, ale platformerska czarna dziura, która pochłania wszystko, co znajdzie się w jej pobliżu.

Nie wiem, jak zachowa się w tej sytuacji Nowoczesna. Sojusz z PO wydawał się do tej pory jedyną szansą na to dalsze istnienie, nawet w formie przybudówki, ale jednak jako osobny podmiot polityczny. Teraz być może Katarzynie Lubnauer nie pozostanie nic innego niż zatracenie się w Platformie. Podszczypywana przez swojego dawnego lidera Ryszarda Petru w terenie i rozszarpywana przez siostrzaną partię w parlamencie za chwilę najpewniej przestanie istnieć. Inne partie kuszone przez PO mają jeszcze wybór i najpewniej, nauczone losem Nowoczesnej, pójdą swoją drogą. Tak przynajmniej nakazywałby instynkt samozachowawczy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE