Ursula von der Leyen

i

Autor: MATEUSZ MAREK/PAP (2)

Spotkanie von der Leyen, Dudy i Morawieckiego. Znamy szczegóły

2022-06-02 16:41

W Belwederze rozpoczęło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego oraz szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Szefowa KE przebywa w Polsce w związku z zaakceptowaniem przez Komisję Krajowego Planu Odbudowy.

Wcześniej odbyło się spotkanie von der Leyen z szefem polskiego rządu w KPRM.

Na godzinę 17.25 zaplanowano wspólną konferencję prasową prezydenta, premiera oraz szefowej KE, która ma się odbyć w firmie PSE S.A., w Konstancinie-Jeziornej.

We wtorek na zakończenie dwudniowego szczytu UE w Brukseli premier Mateusz Morawiecki przekazał, że czwartkowa wizyta von der Leyen jest zaplanowana po to, aby ukoronować podpisanie naszego porozumienia w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. "Cieszę się, że ten wielomiesięczny proces już jest za nami" - mówił szef polskiego rządu.

W środę po południu unijny komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni poinformował, że KE zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy.

Każde państwo musiało przygotować KPO, czyli dokument opisujący sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy UE. Polska złożyła KPO już ponad rok temu. Pod koniec października zeszłego roku szefowa KE postawiła warunek, by w polskim KPO znalazło się zobowiązanie rządu m.in. do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.

Ursula von der Leyen w Warszawie. Utrudnienia na ulicach stolicy. Znamy program

W ubiegły czwartek Sejm uchwalił zainicjowaną przez prezydenta nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która m.in. likwiduje Izbę Dyscyplinarną SN, czego oczekuje Komisja Europejska w związku z decyzją TSUE. W środę nowelizacją zajmował się Senat, który przyjął nowelizację jednogłośnie. Do ustawy zaproponował jednocześnie blisko 30 poprawek wypracowanych na posiedzeniu senackich komisji. Teraz decyzję w sprawie tych poprawek będzie musiał podjąć Sejm.

W ramach Funduszu Odbudowy z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, nasz kraj wnioskuje o 23,9 mld euro w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

Express Biedrzyckiej 02.06 (Radosław Sikorski, Adam Kobieracki, Kazimierz Krupa) Sedno Sprawy: Łukasz Schreiber
Sonda
Czy wizyta Ursuli von der Leyen ma duże znaczenie?

Ursula von der Leyen: pierwsza wypłata z KPO będzie możliwa po wdrożeniu nowego prawa dotyczącego sędziów

Szefowa KE odwiedziła Polskę w związku z zaakceptowaniem w środę przez Komisję polskiego Krajowego Planu Odbudowy. W Warszawie spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim i z prezydentem Andrzej Dudą. Wszyscy troje wystąpili następnie na wspólnej konferencji prasowej w siedzibie Polskich Sieci Elektroenergetycznych w podwarszawskim Konstancinie-Jeziornej.

 Von der Leyen zaznaczyła, że "Komisja Europejska dała zielone światło na rzecz polskiego KPO po bardzo dogłębnej ocenie".

 Jak mówiła: "po pierwsze obecna Izba Dyscyplinarna SN zostanie zniesiona i zastąpiona niezależnym, niezawisłym sądem", po drugie - postępowania dyscyplinarne wymagają reform, a kontrowersyjne wykroczenia dyscyplinarne, muszą zostać wycofane, po trzecie - "sędziowie, którzy ucierpieli w wyniku decyzji Izby Dyscyplinarnej mają prawo, by ich sprawy zostały poddane rewizji przez nową izbę".

  Te trzy zobowiązania, które zostały przekute w tzw. kamienie milowe muszą zostać wypełnione zanim jakiekolwiek wypłaty zostaną dokonane - podkreśliła. Dodała, że "pierwsza wypłata będzie możliwa w momencie, kiedy nowe prawo zostanie wdrożone i będzie się odnosić do wszystkich tych wymagań w ramach tego kontraktu".

Nasi Partnerzy polecają