Prof. Marcin Wiącek był kandydatem PSL na RPO i otrzymał poparcie PiS w Sejmie i Senacie. Podczas zadawanych pytań w Senacie stwierdził, że "możliwe jest kompromisowe rozwiązanie ws. wyroku TSUE". Stwierdził też, że "dostrzega wątpliwości prawne dotyczące podstawy prawnej do powołania trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego". Nowy Rzecznik Praw Obywatelskich ma doświadczenie w pracy dla obywateli. Był pracownikiem Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, zasiadał w Radzie Legislacyjnej przy premierze. Wykłada na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego i także od czterech lat jest Kierownikiem Zakładu Praw Człowieka WPiA UW. Ponadto stworzył ponad sto prac naukowych dot. prawa konstytucyjnego, sądownictwa konstytucyjnego, sądownictwa administracyjnego, a także ochrony praw człowieka.
- Senat wyraził zgodę na powołanie Pana Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich. Konstytucyjnym zadaniem RPO jest “stanie na straży wolności i praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji oraz w innych aktach normatywnych. Za: 93, Przeciw: Wstrzymało się: 5 - czytamy w komunikacie Senatu RP.
- Brawo Senatorowie! Profesor Marcin Wiącek wybrany na Rzecznika Praw Obywatelskich bez głosu sprzeciwu. Dzięki naszym staraniom i determinacji udało się zakończyć pat. Jestem przekonany, że obywatele zyskują świetnego rzecznika swoich praw. Gratulacje Profesorze - napisał Kosiniak Kamysz na swoim Twitterze.