Msza pogrzebowa na Placu Świętego Piotra zgromadziła około 250 tysięcy osób, w tym głowy państw i rządów z kilkudziesięciu krajów. Prosta dębowa trumna z ciałem papieża została umieszczona przed bazyliką watykańską, a obok niej ustawiono kopię ikony Salus Populi Romani, symbolizującej modlitwę papieża w czasie pandemii.
Homilia kardynała Re
Kardynał Re w swojej homilii podkreślił, że pontyfikat Franciszka głęboko dotknął umysły i serca ludzi na całym świecie. Przypomniał o jego oddaniu, poświęceniu i wyborze imienia Franciszek, które odzwierciedlało program i styl jego pontyfikatu, inspirowane duchem św. Franciszka z Asyżu. Kardynał podkreślił troskę papieża o osoby w trudnej sytuacji, wykluczonych i ubogich.
Ostatnia droga i pochówek
Po mszy kondukt żałobny z trumną papieża Franciszka przejechał ulicami Rzymu, kierując się do bazyliki Matki Bożej Większej, którą papież wybrał jako miejsce swojego pochówku. Wzdłuż trasy zgromadziło się około 150 tysięcy osób, które żegnały papieża brawami, kwiatami i łzami. Trumna została złożona do prostego grobu w bazylice, zgodnie z życzeniem papieża, który pragnął skromnego pochówku.
Światowi przywódcy i delegacje
W uroczystościach pogrzebowych wzięło udział 160 delegacji i kilkudziesięciu światowych przywódców, w tym prezydenci, premierzy i członkowie rodzin królewskich. Obecni byli także przedstawiciele różnych religii i wyznań, co podkreślało ekumeniczny charakter pontyfikatu Franciszka.
Bezpieczeństwo i pamięć
Rzym w dniu pogrzebu był pod szczególnym nadzorem służb bezpieczeństwa. Tłumy wiernych i światowych liderów oddały hołd papieżowi Franciszkowi, który zapisał się w historii jako "papież pośród ludzi", bliski wiernym i oddany służbie potrzebującym.
W naszej galerii zobaczysz pogrzeb papieża Franciszka:
