Sąd Najwyższy na czas do poniedziałku 3 sierpnia na podjęcie decyzji o ważności wyborów prezydenckich 2020. Duży wpływ na ostateczną decyzję może mieć sprawozdanie PKW. Jak poinformowała Polską Agencję Prasową szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak, przygotowane przez PKW sprawozdanie zostało już przesłane do Sądu Najwyższego oraz do marszałek Sejmu. Jak wskazano w dokumencie, w ocenie okręgowych komisji wyborczych drobne incydenty i uchybienia, które miały miejsce w związku z wyborami prezydenta w pierwszej i drugiej turze wyborów nie miały żadnego wpływu na prawidłowy przebieg i wyniki głosowania i wyborów.
Zobacz więcej: Czy są podstawy do unieważnienia wyborów? Znamy OFICJALNE stanowisko PKW
Drugim z czynników, którymi kierować się będzie SN są właśnie protesty wyborcze, które złożyli Polacy. Takowych trafiło tam 5,8 tysięcy. Jak przekazał we wtorkowe popołudnie PAP Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN: - Załatwiono w sumie 206 protestów wyborczych, w tym zarzuty siedmiu protestów SN uznał za zasadne, lecz bez wpływu na wynik wyborów, w przypadku 15 protestów zarzuty zostały uznane za niezasadne, a pozostałe 184 protesty SN pozostawił bez dalszego biegu.
Jakie protesty uznano za zasadne? W jednym z nich wyborca wskazał, że podczas głosowania w II turze - mimo dopisania się do spisu wyborców w innej miejscowości - w miejscu zamieszkania nadal widniał na liście wyborców i nie był skreślony.To oznacza, że mógł dwukrotnie oddać głos, choć miał rzekomo nie skorzystać z takiej możliwości. W innym wskazano, że w jednej z komisji wyborczych w Białogardzie składający skargę był świadkiem jak zastępca przewodniczącego komisji wydał kartę do głosowania osobie bez okazania dokumentu pozwalającego stwierdzić jej tożsamość. Za zasadny uznano także protest wniesiony przez osobę, której "w drugiej turze wyborów odmówiono wydania karty do głosowania ze względu na to, że gdy chciała oddać swój głos, przy jej nazwisku na liście wyborców widniał już podpis innej osoby".
Kiedy ostatecznie dowiemy się, czy wyniki wyborów prezydenckich 2020 są ważne i obowiązujące? Właśnie 3 sierpnia, w ostatnim możliwym terminie. To właśnie na ten dzień Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego wyznaczyła termin posiedzenia w celu podjęcia uchwały ws. ważności wyborów prezydenckich.