Rządy Stanów Zjednoczonych i Republiki Czeskiej z zadowoleniem przyjęły i ogłosiły zakończenie negocjacji w kwestii instalacji na terenie naszego kraju elementów tarczy antyrakietowej. Podczas spotkania z amerykańską sekretarz stanu Condoleezzą Rice stwierdziłem, że jest to wyraz naszej wspólnej woli obrony wolnego świata. Traktujemy to również jako zobowiązanie Czech wynikające z naszego członkostwa w NATO. Razem z panią Rice wielokrotnie podkreślaliśmy korelację między projektem tarczy antyrakietowej a uczestnictwem w Pakcie Północnoatlantyckim.
Finał naszych rozmów pozwala na umieszczenie amerykańskiego radaru w Republice Czeskiej. Będzie on połączony z innymi środkami obrony przeciwrakietowej na terenie Europy i USA. Budowa radaru przyczyni się do pogłębienia naszej strategicznej współpracy bilateralnej.
Zakończenie negocjacji między Czechami a Stanami Zjednoczonymi jest ważnym krokiem we wspólnych działaniach mających na celu budowę systemu światowego bezpieczeństwa. Mocno wierzymy, że nasza współpraca na tym polu przyniesie konkretne efekty w przeciwdziałaniu zagrożeniom istniejącym w XXI wieku. Chcemy chronić nasze narody przed niebezpieczeństwami powstałymi w związku z rozbudową na świecie systemu rakietowego i broni masowej zagłady. Umieszczony w Czechach radar stanie się integralną częścią struktury obrony antyrakietowej NATO i poprawi obronność krajów należących do Paktu Północnoatlantyckiego.
Częścią tej struktury ma być również Polska. Wiemy, że negocjacje polsko-amerykańskie na temat tarczy antyrakietowej ciągle trwają. W tej kwestii pozostaję w stałym kontakcie z premierem Polski Donaldem Tuskiem. Podkreślić trzeba jednocześnie, że czeskie rokowania ze Stanami Zjednoczonymi również były bardzo ciężkie, twarde i realistyczne, doprowadziły jednak ostatecznie do celu.
Ważnym elementem współpracy - o czym też rozmawiałem z amerykańską sekretarz stanu - jest nasza współpraca na polu międzynarodowych misji. Condoleezza Rice doceniła nasze wysiłki i inicjatywy w tej dziedzinie. Wyraziliśmy swoje wsparcie dla budowania procesu pokojowego na środkowym wschodzie. Jeśli chodzi o sytuację w Afganistanie, włączyliśmy się w proces odbudowy tego kraju i pomoc humanitarną.
W rozmowach z sekretarz stanu USA wiele uwagi poświęciliśmy też kwestii umożliwienia bezwizowego podróżowania obywateli Czech do Stanów Zjednoczonych. W tej kwestii też osiągnęliśmy porozumienie - z końcem tego roku Czesi będą mogli podróżować do USA bez wiz.