Mateusz Morawiecki o podwyżkach opłat za ogrzewanie

i

Autor: Sebastian Wielechowski/SUPER EXPRESS, SHUTTERSTOCK Mateusz Morawiecki o podwyżkach opłat za ogrzewanie

Zapowiedź Morawieckiego

Tani prąd dla małych i średnich przedsiębiorstw. Szczegóły już za parę dni

2022-10-08 16:58

Sztywna cena prądu dla małych i średnich przedsiębiorstw obejmie nawet 98 proc. firm w Polsce - powiedział w sobotę PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w kontekście planowanej przez rząd specjalnej taryfy cenowej dla MŚP. Dodał, że rozwiązanie to znacznie złagodzi podwyżki cen energii.

Tani prąd dla małych i średnich firm w Polsce

W czwartek na spotkaniu z samorządowcami premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że "na początku przyszłego tygodnia" rząd zaprezentuje w szczegółach specjalną taryfę dla wszystkich małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP - PAP) – czyli tych zatrudniających do 250 pracowników. "Oczywiście wszystkie mikro małe zakłady pracy, jednoosobowe, kilkuosobowe, ale również te średniej wielkości będą korzystały z naszych rozwiązań. Rozwiązań, które wdrożą specjalną taryfę cenową - podkreślił szef rządu.

Na czwartkowym spotkaniu z samorządowcami szef polskiego rządu mówił też o wyzwaniach dla Europy i Polski. "Takiego natężenia różnego rodzaju kryzysów, ryzyka, niebezpieczeństw nie było od kilkudziesięciu lat, wielu mówi, że od wojny" - zaznaczył. "Przeciw całej Europie, w tym także oczywiście przeciwko Polsce, Rosja wytoczyła najcięższe armaty energetyczne: gazowe, węglowe, związane z innymi surowcami" – zaznaczył.

"Sztywna cena prądu dla małych i średnich przedsiębiorstw obejmie nawet 98 proc. firm w Polsce i znacznie złagodzi podwyżki cen energii" - ocenił w rozmowie z PAP minister Buda. "W tych trudnych czasach konieczne jest zapewnienie poczucia stabilności przedsiębiorcom i zapewnienie im możliwości planowania swoich biznesów" - zaznaczył. "Rząd podejmuje wszelkie możliwe działania łagodzące podwyżki cen energii. Aktywnie działamy na arenie unijnej i przekonujemy do wprowadzania konkretnych działań, które ograniczą ceny energii w UE. Wprowadzamy też krajowe rozwiązania, które mają pomóc obywatelom przejść ten trudny czas" – wskazał szef MRiT.

Szczegóły specjalnej taryfy już za kilka dni

Jak poinformował PAP Buda "sztywna cena będzie dotyczyła ceny dla odbiorców końcowych, niezależnie od tego od kogo kupują prąd". Dodał, że obecnie przeprowadzane są "ostatnie analizy". "Taryfa na prąd to poczucie stabilności dla przedsiębiorcy i zapewnienie mu możliwości planowania swojego biznesu. To rozwiązanie, które w pełni odpowiada na oczekiwania przedsiębiorców, jak i organizacji ich zrzeszających" – stwierdził.

"Naszym rozwiązaniem zostanie objęte nawet 98 proc. firm w Polsce. Pozwoli ono utrzymać rentowność, miejsca pracy i zdolności produkcyjne w firmach" - przekazał Buda. "Jako minister ds. gospodarki mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że taryfa dla MŚP to powszechne i najlepsze rozwiązanie, które wzmocni konkurencyjność naszej gospodarki" - podkreślił. "To działanie, które może sprawić, że cena prądu dla MŚP w Polsce będzie jedną z najniższych w Europie" - prognozuje szef MRiT.

Sonda
Czy wstrzymano ci kiedykolwiek dostawę prądu lub gazu?
Pieniądze to nie wszystko. Piotr Arak – inflacja będzie rosła
Nasi Partnerzy polecają