emeryci

i

Autor: Shutterstock Czego mogą się spodziewać emeryci?

Emerycie, szykuje się rekordowa waloryzacja 2023! Osłupiejesz, gdy zobaczysz, ile może wynieść [TABELA]

Rekordowa inflacja dokucza wszystkim, a najbardziej seniorom. Emerytury zostaną zwaloryzowane dopiero za 9 miesięcy, czyli w marcu 2023, jednak już wiadomo, że podwyżka świadczeń będzie rekordowa. Jak duża? Być może taka, jakiej jeszcze nie było! – Nie można wykluczyć, że wyniesie 13, czy nawet 14 procent – powiedział nam wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed (67 l.). Konkretne wyliczenia zobaczysz w naszej galerii niżej.

14. emerytura zamiast waloryzacji w 2022 r.

Rząd nie godzi się na zaproponowaną przez opozycję drugą w tym roku waloryzację rent i emerytur. Zamiast niej seniorzy otrzymają na przełomie sierpnia i września 14. emeryturę - KLIKNIJ I SPRAWDŹ, KIEDY WYPADAJĄ TERMINY WYPŁATY CZTERNASTEJ EMERYTURY. Ważą się już jednak losy marcowej waloryzacji świadczeń. Na wskaźnik waloryzacji wpłynie największa od lat drożyzna. Jego wielkość poznamy go dopiero na początku 2023 r., ale już teraz można pokusić się o szacunki, a te są pomyśle dla emerytów. 

Jaka waloryzacja emerytur w 2023 r.? Minister mówi nawet o 14 proc.

Co czeka emerytów w 2023 roku i jakiej waloryzacji mogą się spodziewać, to ważne pytania, która pojawiają się coraz częściej.  – Nie można wykluczyć, że przyszłoroczna waloryzacja wyniesie 13, czy nawet 14 proc. Wszystko zależy od tego, jaka będzie inflacja – powiedział nam Stanisław Szwed wiceminister rodziny i polityki społecznej. – Poza tym robimy wszystko, żeby emeryci jak najmniej odczuli skutki inflacji, czy wysokich cen produktów. W kwietniu była wypłacona trzynastka, a na przełomie sierpnia i września seniorzy otrzymają 14. emeryturę – przypomniał Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Po 14-proc. waloryzacji emerytura minimalna wzrośnie o 170,51 zł. O ile wzrosną inne świadczenia? Konkretne wyliczenia sprawdzisz w galerii poniżej.

 Emerycie, możesz sprawdzić w galerii niżej. Podajemy konkrety!

Dobre wieści dla emerytów: 14. emerytura już pewna

Tymczasem napłynęły kolejne świetne wieści dla seniorów, dotyczące czternastki 2022. Rząd próbuje poprawić sytuację najstarszych Polaków w okresie największej od 30 lat drożyzny, dlatego przygotował wypłatę kolejnej 14. emerytury. Większość emerytów ma świadczenie nie wyższe od 2900 zł brutto, dlatego dostaną całą czternastkę, czyli 1217,98 zł. Bardziej zamożni emeryci otrzymają dodatek zmniejszony na zasadzie złotówka za złotówkę. Pierwsze wypłaty mają ruszyć wraz z comiesięcznymi emeryturami pod koniec sierpnia, a ostatnie ZUS wypłaci w końcu września. Ustawa, która wprowadza 14. emeryturę została uchwalona przez parlament prawie dwa tygodnie temu.

Ostatnim krokiem do wejścia przepisów w życie miała być decyzja prezydenta. Okazuje się, że właśnie zapadła. – Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą czternastej emerytury – przekazał w rozmowie z „Super Expressem” szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot (47 l.). Czternastka podreperuje budżety seniorów, ale nie jest to idealna pomoc, której oczekiwali Polacy. 

Sonda
Co by było lepsze: druga waloryzacja czy 14 -tka?
Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE