Można się mocno zdziwić

Tak żył młody Wojciech Jaruzelski. Mało znane fakty o generale

2023-07-06 5:00

Wojciech Jaruzelski 6 lipca 2023 obchodziłby setną rocznice urodzin. To okazja do przypomnienia tego, jak wyglądała jego młodość. Jaruzelski po latach wprowadził stan wojenny w Polsce. Ujawniamy także mało znane fakty z życia generała, o których wiedzą tylko nieliczni. Będzie sporo zaskoczeń!

Wojciech Jaruzelski – rodzice

Wojciech Jaruzelski przyszedł na świat w Kurowie, małej osadzie w województwie lubelskim. Jego ojciec, Władysław, miał siedmioro rodzeństwa. Ukończył Akademię Rolniczą w Taborze i pracował jako administrator majątków ziemskich. Przeniósł się do Kurowa, gdzie poznał swoją żonę Wandę. Kobieta ukończyła Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego w Puławach, a we wrześniu 1922 roku poślubiła Waldemara. 6 lipca 1923 roku urodziła Wojciecha Jaruzelskiego.

Wojciech Jaruzelski – wczesna młodość

Dwa lata po narodzinach Wojciecha, w 1925 r.,  rodzina przeprowadziła się z Kurowa do Trzeciny nad rzeką Brok. Po pierwszym dniu spędzonym w szkole podstawowej mały Wojciech Jaruzelski poprosił, by kontynuować naukę w domu. Ostatecznie zatrudniono prywatnego nauczyciela, który uczył chłopca. W 1928 r. na świat przyszła jego siostra, Teresa.

W 1933 r. Wojciech Jaruzelski rozpoczął naukę w gimnazjum w Warszawie, prowadzone przez zakon marianów. Nauka przebiegała w duchu katolickich zasad oraz poszanowania polskiej tradycji. Wojciech Jaruzelski był dobrym uczniem, a w latach 1937-1939 należał do Związku Harcerstwa Polskiego. W 1939 r. uzyskał tak zwaną małą maturę, kończącą IV klasę gimnazjum.

Wojciech Jaruzelski – młodość w okresie II wojny światowej

Po wybuchu II wojny światowej 1 września 1939 r., 16-letni wówczas Wojciech Jaruzelski wraz z rodziną uciekł na wschód. Podczas agresji ZSRR na Polskę postanowili wrócić do Trzecin, ostatecznie jednak dotarli na Litwę, gdzie mieszkali w różnych miejscowościach, w majątkach rodzin z Polski. Po rozpoczęciu aneksji Litwy przez ZSRR wrócili na tereny okupacji niemieckiej. Wanda, matka Wojciecha, postanowiła jednak zostać na Litwie, a w 1941 r. deportowano rodzinę na Syberię.

18-letni Wojciech Jaruzelski wraz z matką i siostrą zamieszkał w osadzie leśnej w Turoczaku. Zaczął pracę w tajdze, gdzie zajmował się wyrębem lasów. Tam nabawił się ślepoty śnieżnej, która trwale uszkodziła jego wzrok.

W październiku 1941 r. Wojciech Jaruzelski NKWD poinformowało go o tym, że dostał pracę magazyniera w jedynym sklepie, jaki był w osadzie, a do tego przydzielono mu większe mieszkanie i większy przydział chleba.

W 1942 r. opuścił osadę bez wiedzy NKWD wraz z matką i siostrą. Udał się do Bijska, gdzie dołączył do ciężko chorego ojca. Podjął pracę przy wyrębie lasu, później zaś został tragarzem w piekarni. Gdy jego ojciec zmarł w czerwcu 1942 r., 19-letni wówczas Wojciech Jaruzelski został wówczas jedynym żywicielem rodziny. W maju 1943 r. został wezwany przez radziecką Wojskową Komendę Uzupełnień w Bijsku, rozpoczynając swoją karierę wojskową.

Generał Jaruzelski - wprowadził stan wojenny

W latach 1981 - 1989 Jaruzelski był I sekretarzem KC PZPR. To on 13 grudnia 1981 roku wprowadził stan wojenny w Polsce, który skutkował poważnymi zmianami w społeczeństwie, był czarną kartą w historii Polski, przyniósł ofiary. W trakcie trwania stanu wojennego internowano łącznie 10 131 działaczy związanych z „Solidarnością, a życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” w Katowicach, gdy pacyfikowano ich strajk

Wojciech Jaruzelski – nieznane fakty

  • Wojciech Jaruzelski wywodził się z rodziny szlacheckiej i ziemiańskiej herbu Ślepowron. Ród wywodzi się z pogranicza Mazowsza i Podlasia, a jego korzenienie sięgają przełomu XV i XVI wieku.
  • Jego dziadek, również Wojciech, udział w powstaniu styczniowym.
  • 7 października 1923 r. Wojciech Jaruzelski został ochrzczony w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła w Kurowie.
  • Rodzina Wojciecha Jaruzelskiego, jak i on sam we wczesnych latach życia, była bardzo religijna i patriotyczna.
  • Wojciech Jaruzelski przejawiał w szkole talent do przedmiotów humanistycznych.
  • W gimnazjum chodził do jednej klasy z Tadeuszem Gajcym, z którym się zaprzyjaźnił.

Quiz. Jaruzelski, Gierek, Rakowski. I sekretarze KC PZPR. Jak ich pamiętacie?

Pytanie 1 z 12
Kto był I sekretarzem KC PZPR w czasie stanu wojennego?
Nie są pochowani z żonami. Kopiczyński, Karewicz, Kłosowski, Jaruzelski. Niezapomniani
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają