Wszystkie Tajemnice

Tak od kulis wygląda kampania wyborcza 2023 Jarosława Kaczyńskiego i Donalda Tuska. Odsłaniamy KULISY i TAJEMNICE!

2023-08-26 5:14

Jarosław Kaczyński (74 l.) nie wystąpi w klimatyzowanej sali, a Donald Tusk (66 l.), ostatni kwadrans przed wyjściem na scenę, spędza w całkowitej ciszy. Kampania wyborcza ruszyła na dobre, a my pokażemy jak wygląda od środka. Tylko nam politycy największych partii opowiedzieli co dzieje się w gabinetach sztabowców i w kulisach spotkań z sympatykami.

Wybory w Polsce. Tak od kulis wygląda kampania wyborcza 2023

Jarosław Kaczyński od wczesnych lat 90-tych, w czasie kampanii wyborczych jeździ po Polsce. Może z tamtych czasów zostało mu przyzwyczajenie do zatłoczonych, dusznych sal, bo nie znosi - jak słyszmy od jednego z jego współpracowników - klimatyzowanych pomieszczeń. A także klimatyzacji w pojazdach, którymi się porusza.

Prezes PiS, z racji doświadczenia i świetnej pamięci, posiada bardzo dużą wiedzę na temat dziesiątek powiatowych miasteczek, ale chcąc pokazać swoje zainteresowanie lokalnym strukturom, przed występem zawsze aktualizuje wiedzę na temat bieżących potrzeb danej społeczności. Wypytuje o drogi i inną infrastrukturę. Miejscowi działacze muszą ze swojej strony zapewnić obiad, najlepiej żeby była to tradycyjna polska kuchnia.

Z kolei Donald Tusk, na chwilę przed publicznym występem, wycisza emocje i zbiera myśli. Szlifowaniem przemówienia zajmuje się dzień wcześniej, w trasie. A po dotarciu na miejsce, wieczorem, lubi zwiedzić okolicę uprawiając jogging. Przewodniczący Platformy nowe pomysły testuje w najściślejszym gronie doradców. Zaliczają się do niego Jan Grabiec (51 l.), Marcin Kierwiński (47 l.), Bartłomiej Sienkiewicz (62 l.), ale też szefowa biura prasowego PO Agnieszka Rucińska (40 l.) i sprawdzony przez lata współpracownik, Igor Ostachowicz (55 l.).

Na tle pozostałych spotkań z wyborcami, wyróżniają się te, które organizuje Konfederacja w ramach trasy „Bosak i Mentzen”. - Te spotkania organizuje firma, która na co dzień robi gale MMA. Stamtąd wynieśli technikę związaną z tworzeniem widowiska. Stąd pirotechnika, czy deszcz sztucznych banknotów i efekt bardziej przypominający koncert, czy sportową galę, niż nudny więc – słyszymy w sztabie Konfederacji. Nie ulega wątpliwości, że kluczowym elementem każdej kampanii są badania opinii publicznej.

Ekspert od wizerunku ocenia kampanie wyborczą i wskazuje, na co wyborcy zwracają uwagę

Jak twierdzi dr Sergiusz Trzeciak, specjalista od politycznego wizerunku, kiedy partyjni liderzy mówią o wsłuchiwaniu się w głos ludu, tak naprawdę, patrzą na badania. - Są żywo dyskutowane w każdym sztabie. To kwestia sprawdzenia popularności kandydatów w danym okręgu, konkretnych haseł wyborczych, ale nawet czcionki, którą na plakacie napisane będzie nazwisko polityka - zwraca uwagę Trzeciak. Z kolei Dr Magdalena Nowak Paralusz mówi o perswazji, a nawet manipulacji za pomocą obrazu. - Chodzi na przykład o zdjęcia wyświetlane w tle podczas spotkań. Osiem lat temu Zjednoczona Prawica pokazywała dziury w drodze i rozpadające się domy, bo mówiła o Polsce w ruinie, teraz ma sielskie, rodzinne widoki – twierdzi politolog.

Quiz. Pamiętasz te piosenki wyborcze? Komplet punktów dla fanów muzyki

Pytanie 1 z 8
Zacznimy od czego prostego. Piosenka zespołu TOP-ONE "Ole Olek" zaczyna się od słów:
Morawiecki zwrócił się z apelem do Tuska! Wytknął mu błędy sprzed lat
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany