Niemiecka policja

i

Autor: Shutterstock

Nowe informacje

Tak Niemcy tłumaczą się z pozostawienia migrantów w Polsce. Oficjalny komunikat

2024-06-18 14:46

Niedawno media informowały o incydencie z 14 czerwca, kiedy to niemiecka policja miała zostawić po polskiej stronie granicy rodzinę afgańskich migrantów. 18 czerwca Komendant Główny Straży Granicznej Robert Bagan rozmawiał z Prezydentem Prezydium Policji Federalnej Dieterem Romannem. Powiedział, jak tłumaczą nasi sąsiedzi.

Do zdarzenia doszło w województwie zachodnio-pomorskim w Osinowie Dolnym. Rankiem 14 czerwca niemiecka policja miała przewieźć służbowym samochodem troje dzieci i dwoje dorosłych Afgańczyków na teren Rzeczpospolitej. Zdjęcia radiowozu opublikował portal chojna24. Rodzina miała nie uzyskać zgody na wjazd do Niemiec.

18 czerwca Komendant Główny Straży Granicznej Robert Bagan rozmawiał na ten temat z Prezydentem Prezydium Policji Federalnej Dieterem Romannem. Co ustalono?

- Szefowie obu służb potwierdzili, że działania funkcjonariuszy niemieckiej Policji Federalnej nie odpowiadały przyjętym procedurom dotyczącym przyjmowania i przekazywania osób przez kraje sąsiednie, a sytuacja miała charakter incydentalny - przekazano.

Poinformowano także, że obie strony uznały działania niemieckich funkcjonariuszy za niespełniające obowiązujących procedur w zakresie przyjmowania i przekazywania migrantów do innych krajów. Zaznaczono, że to incydentalny przypadek.

- Strona niemiecka wyraziła ubolewanie z powodu zaistniałego zdarzenia" - podkreślono. Jak dodano "wszyscy kierownicy inspekcji Policji Federalnej w Niemczech zostali pouczeni o tym, że takie postępowanie nie ma prawa się powtórzyć - oznajmiono.

Polskie i niemieckie służby mają współpracować w obszarze wzajemnej komunikacji. - Swoje stanowisko przedstawił też Prez. Dyrekcji Policji Federalnej w Berlinie C. Glade, wskazując na niedochowanie ustanowionych procedur przez podległych mu funkcjonariuszy - ogłoszono w komunikacie.

QUIZ. Pamiętasz te cytaty polityków i kultowe hasła propagandy PRL?

Pytanie 1 z 10
Na początku coś prostego. Dokończy cytat: "Każdemu, kto podniesie rękę na władzę, władza tę rękę..."
SŁODKO-GORZKIE ZWYCIĘSTWO TUSKA. Co dalej z rządem? - Paweł Musiałek