Książka jest zapisem rozmów, jakie Jerzy Zalewski, reżyser, twórca takich ważnych dokumentów jak „Oszołom” (o kulisach afery FOZZ), „Obywatel poeta” (o Zbigniewie Herbercie), czy nieskończonego filmu fabularnego o żołnierzach wyklętych „Historia Roja”, prowadził na antenie TV Puls i TVP Info. Mimo, że rozmowy te mogliśmy oglądać na szklanym ekranie przed kilku laty, żadna z nich nie straciła na aktualności, a po katastrofie w Smoleńsku nabrały one nowego wymiaru.
Herbert pojawia się nie tylko na okładce, ale jest obecny niemal na wszystkich kartach „Przewodnika”. Bo każdy z 21 rozmówców swoim bezkompromisowym życiem próbuje dotrzeć do źródeł, w myśl słów „Obywatela Poety”, że „z prądem płyną tylko śmiecie”. Zalewskiemu opowiadają o mechanizmach powstawania pookrągłostołowej III RP, próbach budowania Rzeczypospolitej IV - niezależnego, silnego państwa. Porównując ich narrację z tym, co dziś widzimy w przestrzeni publicznej, znajdujemy odpowiedzi, czemu ta sanacja do dziś się nie udała, i znów zaczynamy za nią tęsknić, jak za czymś nieuniknionym.
„Pod prąd” to też historie żołnierzy wyklętych. I tak Zofia Pilecka-Optułowicz, córka bohaterskiego rotmistrza Witolda Pileckiego, dobrowolnego więźnia Auschwitz, zastrzelonego przez „wyzwolicieli” na Rakowieckiej w 1948 r., opowiada o próbach przywracania pamięci o ojcu, w tym nieudanych – jak dotąd – poszukiwaniach miejsca jego haniebnego pogrzebania.
Innego niezłomnego ojca, Józefa Franczaka, „Lalka”, ostatniego żołnierza II Rzeczypospolitej, zamordowanego przez komunistów prawie 20 lat po wojnie, w 1963 r., wspomina Marek Franczak. „Lalek” to żołnierz bohatera Lubelszczyzny mjr Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, ekshumowanego teraz i zidentyfikowanego przez IPN na „Łączce” Powązek Wojskowych w Warszawie. Należy mieć nadzieję, że do historii Franczaka też będziemy mogli dopisać ostatni akt. Że Marek Franczak, który ukrywającego się ojca widział tylko raz w życiu - w roku jego śmierci – gdy sam miał pięć lat, odzyska chociaż jego głowę. Bo komunistyczne bestie oddzieliły ją od tułowia zabitego żołnierza niepodległości. Kiedy ostatni raz rozmawiałem z panem Markiem kilka miesięcy temu, nadal nie wiedział, gdzie jej szukać...
„Pod prąd. Przewodnik po IV Rzeczypospolitej”. Wydawnictwo 2 Kolory, Warszawa 2013