Szymon Hołownia

i

Autor: TOMASZ RADZIK / SUPER EXPRESS

Kandydat do Sejmu z Polski 2050

Szymon Hołownia. Wiek, wykształcenie i majątek. Kim jest kandydat na posła Trzeciej Drogi?

2023-09-08 13:50

Szymon Hołownia wystartuje w wyborach do Sejmu na liście Trzeciej Drogi w okręgu nr 24, czyli na Podlasiu, skąd pochodzi. W wyborach parlamentarnych 2023 zajmie pierwsze miejsce na liście koalicji wyborczej Polski 2050 i PSL. Jakie wykształcenie ma ten były dziennikarz i kandydat na prezydenta? Czym zajmuje się jego żona? Prześwietlamy jego życiorys.

Kim jest Szymon Hołownia?

Szymon Hołownia urodził się w Białymstoku 3 września 1976 roku. Wraz z rodziną mieszkał w małym mieszkaniu w bloku. W stolicy woj. podlaskiego ukończył Społeczne Liceum Ogólnokształcące Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Na studia przeniósł się do Warszawy – studiował psychologię w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Naukę przerwał na piątym roku studiów, jak sam tłumaczył – ze względów zdrowotnych.

Hołownia dwukrotnie przebywał także w nowicjacie zakonu dominikanów, ale dwa razy rezygnował z życia w celibacie. W 1997 roku, czyli mając 21 rozpoczął pracę w dziale kultura „Gazety Wyborczej”. Później pisał między innymi dla „Newsweeka:, „Rzeczpospolitej”, „Machiny”, czy „Tygodnika Powszechnego”. Ma na koncie także pracę w radiu – audycje prowadził między innymi w Radiu Białystok, czy VOX FM. W 2006 roku został prowadzącym program „Po prostu pytam” na antenie telewizyjnej Jedynki. Rok później został dyrektorem programowym stacji telewizyjnej Religia.tv. Widzowie najbardziej znają go z programu „Mam Talent”, który współprowadził w TVN z Marcinem Prokopem. Był również gospodarzem programu „Mamy cię”. Lider Polski 2050 jest autorem kilkunastu książek o tematyce religijnej.

Kim jest Agnieszka Buczyńska z Polski 2050? Weźmie udział w debacie „SE” i Polskiego Radia 24

Jak Szymon Hołownia wszedł do polityki?

Szymon Hołownia był przez pewien czas zaangażowany w działalność charytatywną. Zakładał oddział fundacji „Pomoc Maltańska” w Białymstoku i fundację „Kasisi”, prowadzącą domy dziecka w Zambii oraz fundację Dobra Fabryka, organizującą pomoc mieszkańcom m.in. Bangladeszu, Mauretanii, Rwandy, Burkiny Faso czy Senegalu. Prowadził też zbiórkę pieniędzy na domy dziecka.

W 2020 r. Hołownia wystartował w wyborach prezydenckich. Zajął w nich 3. miejsce z wynikiem 13,87% głosów. W II turze zapowiedział oddanie głosu na Rafała Trzaskowskiego, chociaż nie zachęcił swoich wyborców do głosownia na tego kandydata – nie udzielił Trzaskowskiemu oficjalnego poparcia. Po wyborach prezydenckich założył ruch społeczny Polska 2050 z zamiarem późniejszego startu ruchu w wyborach parlamentarnych. Ruch został później zamieniony w partię polityczną, której członkowie walczą o miejsca w parlamencie z w ramach koalicji z PSL czyli Trzeciej Drogi.

Rodzina i majątek Szymona Hołowni

Szymon Hołownia jest żonaty z Urszulą Brzezińską-Hołownią, pilotem myśliwca MiG-29 w stopniu porucznika w Siłach Powietrznych RP. Małżonka polityka była uhonorowaną nagrodą Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych za udane lądowanie awaryjne z wyłączonymi silnikami.

Małżonkowie mają dwie córki: Marię i Elżbietę z którymi mieszkają pod Warszawą.

Lider Polski 2050 nie ujawnił swojego majątku. Posiadamy informacje o nim pochodzące z mediów. W 2021 r. dziennikarze WP ustalili, że Szymon Hołownia w 2015 r. kupił dom za dwa miliony złotych o wielkości ponad 200 mkw. w Otwocku. Ma tam m.in. prywatną kaplicę. Polityk posiada również apartamentowiec na warszawskim Powiślu, który kupił za 940 tys. zł. Kandydat ma posła ma także posiadłość na Podlasiu z domem o powierzchni 120 mkw. Według szacunków nieruchomości Hołowni mogą mieć wartość 4 mln zł.

Sonda
Czy Donald Tusk i Szymon Hołownia powinni opublikować swoje oświadczenia majątkowe przed wyborami w 2023?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany