Koronawirus w Polsce. Będzie LOCKDOWN na Śląsku! Dane są jednoznaczne

i

Autor: TEM, archiwum se.pl Koronawirus w Polsce. Będzie LOCKDOWN na Śląsku! Dane są jednoznaczne

Szykują się ogromne zmiany. Chodzi o osoby niezaszczepione

2021-08-30 6:30

Od kilku miesięcy rząd rozważa kwestie dotyczącą tego, czy ewentualny lockdown powinien dotyczyć osób, które nie poddały się procesowi szczepień. Na razie jednak temat pozostaje w sferze dywagacji. Jednak może być tak, że rząd podejmie w końcu decyzję dotyczącą wspomnianego tematu.

Podejmą tę decyzję?

Mimo że nieliczni przypuszczali, iż pandemia potrwa tak długo, wiele wskazuje na to, że rozwój czwartej fali koronawirusa jest jedynie formalnością. Wszak sezon jesienny od zawsze zwiastuje rozwój wirusów, które co roku atakują o tej samej porze. Póki co, trwają jednak dyskusje o tym, czy lockdown dla niezaszczepionych stanie się faktem. Od wielu miesięcy rząd rozważa wprowadzenie obostrzeń względem ludzi, którzy kontestują sens szczepień przeciw koronawirusowi i chorobie COVID-19. Dotychczas politycy nie podejmowali jednak konkretnej decyzji w tym zakresie. Ostatnio pojawiała się jednak informacja, że odpowiednie zapisy mają znaleźć się w najnowszym projekcie ustawy Ministerstwa Zdrowia. Jeśli wspominane regulacje wejdą w życie, to osoby niezaszczepione nie będą mogły udać się do kina czy spożyć obiadu w restauracji. Inaczej miałoby być w przypadku osób zaszczepionych, ozdrowieńców lub tych, którzy posiadają negatywny wynik testu. Powstaje pytanie: czy rzeczywiście ograniczenia, które rząd mógłby wprowadzić, mają sens? Jeśli projekt ustawy, który znalazł się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, rzeczywiście ma poprawić sytuację epidemiczną i sprawić, że nie dojdzie do ponownego zamknięcia gospodarki, to wdrożenie go ma sens. Wszyscy pamiętają bowiem, co działo się jesienią 2020 r. Wówczas rząd podjął decyzję, aby zamknąć m.in. restauracje, kina, baseny czy kluby fitness. Skutki ówczesnych decyzji dla wielu przedsiębiorców były na tyle poważne, że część działalności zbankrutowała. Iskierką nadziei jest więc konkretna regulacja, która tym razem pozwoli uniknąć lockdownu w usługach. Jeśli przyjmiemy, że dzięki szczepieniom jesteśmy otoczeni parasolem ochronnym, nic nie wskazuje na to, aby trzeba było ponownie wygaszać życie społeczne. Tym bardziej, że sektor MŚP kolejnego zamknięcia nie wytrzyma. Przy okazji omawianego tematu powstaje jednak pytanie, jak miałoby to wyglądać w praktyce? Z jednej strony scedowanie odpowiedzialności na przedsiębiorców jest sporym ułatwieniem dla rządu. Z drugiej zaś strony dość logiczne wydaje się przeniesienie odpowiedzialności na właścicieli. To od ich ewentualnej dbałości i stosowania się do przyjętych zasad zależeć będzie los danego miejsca. Wprowadzenie ograniczeń dla osób, które z premedytacją podjęły decyzję, aby nie poddawać się szczepieniom, to dobry kierunek. Oby rząd się z niego nie wycofał.

Express Biedrzyckiej - Sławomir Nitras: Bez duetu Tusk-Trzaskowski nic nie da się zrobić
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE