Zbigniew Rau

i

Autor: Cezary Pecold/Super Express

Wielkie sukces

Szef MSZ Zbigniew Rau w Nowym Jorku: „Polska po raz pierwszy została beneficjentem”

2023-07-16 21:46

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau pojawił się w Stanach Zjednoczonych. Tam udał się no Nowego Jorku, gdzie między innymi wziął udział w obradach Rady Bezpieczeństwa i Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Poinformował także o wygranych przez Polskę przetargach.

Zbigniew Rau będzie przebywał w Stanach Zjednoczonych do wtorku 18 lipca. W programie wizyty jest między innymi spotkanie z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem, przewodniczącą Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Mirjaną Spoljaric Egger, a także z przedstawicielami miejscowej Polonii. Za sobą szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych ma już obrady Rady Bezpieczeństwa i Zgromadzenia Ogólnego ONZ, o wyniku których poinformował za pośrednictwem Twittera.

- Z satysfakcją odnotowuję, że Polska po raz pierwszy została beneficjentem netto budżetu ONZ. Gratuluję polskim przedsiębiorcom wygrywanych przetargów. Ten sukces potwierdza sprawność polskiego biznesu i otwiera szerzej organizację dla polskich przedstawicieli wielu branż – napisał.

Jak informował resort Zbigniewa Raua, głównym tematem spotkań na forum ONZ będzie sytuacja na Ukrainie. Szczególna uwaga miała zostać poświęcona cywilom, łamaniu Praw Człowieka przez Rosję, czy wsparcia dla Ukrainy. Poruszony ma zostać także temat rocznicy przyjęcia Rzymskiego Statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Minister Zbigniew Rau ma także omówić priorytety 3-letniej kadencji Polski w Radzie Gospodarczo-Społecznej ONZ, która rozpocznie się w 2024 roku.

QUIZ: Poznaj polityka po 3 słowach. Ten quiz to pestka!

Pytanie 1 z 10
Którego polityka opisują słowa: wąsy, bigos, szogun
Express Biedrzyckiej - Zbigniew GIRZYŃSKI, Dariusz JOŃSKI, Tomasz TRELA RUNDA 1