Mariusz Błaszczak, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

i

Autor: Andrzej Lange/SUPER EXPRESS

Mówi, że z satysfakcją

Szef MON przyjął propozycję Niemiec ws. rozmieszczenia w Polsce dodatkowych Patriotów

2022-11-21 13:45

Mariusz Błaszczak wicepremier i szef MON przekazał informację, że z satysfakcją przysał na propozycję niemieckiej minister obrony. Mowa tu o rozmieszczeniu dodatkowych wyrzutni Patriot w Polsce po wybuchu rakiety w Przewodowie.

Wsparcie dla Polski ze strony Niemiec

Po wybuchu rakiet w Przewodowie minister obrony Niemiec Christine Lambrecht wyszła z inicjatywą wsparcia dla Polski. Obejmuje ono systemy obrony przeciwlotniczej Patriot i myśliwce Eurofighter.

"Zaoferowaliśmy Polsce pomoc w zabezpieczeniu jej przestrzeni powietrznej naszymi Eurofighterami i systemami obrony powietrznej Patriot. Jesteśmy już na Słowacji - chcemy tam przedłużyć naszą obecność do końca 2023 roku, a być może nawet dłużej" - skomentowała Lambrecht.

Mariusz Błaszczak bardzo pozytywnie zareagował na tę propozycję i postanowił z niej skorzystać. Nie krył swojego zadowolenia i wdzięczności. "Z satysfakcją przyjąłem propozycję niemieckiej minister obrony dot. rozmieszczenia w naszym kraju dodatkowych wyrzutni rakiet Patriot. Podczas dzisiejszej rozmowy telefonicznej ze stroną niemiecką, zaproponuję by system stacjonował przy granicy z Ukrainą" - stwierdził.

System Patriot jest amerykańskim systemem przeciwlotniczym używanym głównie w Niemczech i USA. Od października będzie znajdował się na terytorium Polski. Ma średni zasięg. Wojsko Polskie będzie w posiadaniu dwóch baterii Patriotów tj. 16 wyrzutni. Warto wspomnieć, że to nie pierwsze baterie tego typu w naszym kraju. Jesteśmy w posiadaniu dwóch, które znajdują się m.in. w Rzeszowie i należa do sił amerykańskich.

prof. Antoni Dudek: "W tym Kaczyński upatruje szansę na kolejne znaczące zwycięstwo PiS" [Express Biedrzyckiej]