szczepienie

i

Autor: unsplash.com Obowiązkowe szczepienia dla WSZYSTKICH dorosłych?! Kaczyński: Ludzie muszą się szczepić

Szef będzie mógł zażądać testu na COVID-19. Jest nowa wersja ustawy

2022-01-27 20:52

Nagły zwrot akcji w sprawie pandemicznych przepisów. - Obecne posiedzenie Sejmu będzie kontynuowane 1 lutego od godz. 16 – przekazał w czwartek, 27 stycznia wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty (Lewica). Posłowie mają pracować m.in. nad projektem o szczególnych rozwiązaniach w okresie epidemii COVID-19, który wpłynął do Sejmu. Chodzi o budzące emocje przepisy, które pozwolą pracodawcom sprawdzić, kto z pracowników zaszczepił się. Poparcie dla przepisów zadeklarowała opozycja.

Nadzwyczajnie posiedzenie Sejmu

– We wtorek jest Sejm. Obrady Sejmu będą przedłużone. Jedynym punktem nowym na dziś, który będzie, to jest nowy projekt ustawy dotyczącej COVID – powiedział w czwartek, 27 stycznia dziennikarzom w Sejmie Włodzimierz Czarzasty.

Chodzi o poselski projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19, który 27 stycznia niespodziewanie wpłynął do Sejmu i został skierowany do Komisji Zdrowia. Ze wstępnego harmonogramu wtorkowych obrad wynika, że obrady mają zacząć się od drugiego czytania tego projektu, zatem wcześniej będzie musiała zebrać się Komisja Zdrowia, by przeprowadzić jego pierwsze czytanie.

ZOBACZ TEŻ: Apteki już testują na COVID-19. Liczba miejsc rozczarowuje

Express Biedrzyckiej - Krzysztof Śmiszek: Szczury już uciekają z tonącego okrętu PiS

Ze wstępnego harmonogramu obrad wynika też, że posłowie mają ponadto zapoznać się z informacjami rządu na temat sytuacji osób starszych w Polsce za 2019 r. i 2020 r. Zaplanowano też głosowania. Nowy projekt ustawy dotyczący kwestii weryfikacji zdrowotnej pracowników pod kątem zakażenia COVID-19 zapowiedział, po wieczornym wtorkowym posiedzeniu Prezydium Sejmu, wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Test na COVID-19 dla pracodawcy

Z informacji zamieszczonej na stronie internetowej Sejmu wynika, że projekt zakłada wprowadzenie rozwiązań umożliwiających pracownikom nieodpłatne wykonywanie testów diagnostycznych w kierunku SARS-CoV-2, jak również pozwalających pracodawcom żądać od pracowników oraz osób wykonujących na rzecz pracodawcy pracę na podstawie umów cywilnoprawnych podawania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.

ZOBACZ TEŻ: Lech Wałęsa ma koronawirusa. Danuta zrobiła dwa testy. Syn ujawnia prawdę

Wcześniej grupa posłów PiS, z posłem Czesławem Hocem na czele, złożyła projekt, który zakładał, że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 i o negatywnym wyniku testu lub informacji o przebytej infekcji. Prace nad tym projektem rozpoczęły się w połowie grudnia 2021 roku, 15 grudnia odbyło się wysłuchanie publiczne. Zgodnie z założeniami przepisy miały "umożliwić pracodawcy sprawowanie rzeczywistej kontroli nad ryzykiem wystąpienia infekcji koronawirusa powodującego chorobę COVID-19 w zakładzie pracy".

Sonda
Czy wierzysz, że rząd realnie walczy z pandemią koronawirusa?