Szczepionka Covid-19

i

Autor: Shutterstock Szczepionka Covid-19

Szczepionka przeciwko Covid-19. Niedzielski: planujemy zaszczepić całą populację dorosłych

2020-11-13 22:16

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w piątek z przedstawicielami firmy Pfizer na temat zakupu i dystrybucji szczepionek przeciwko Covid-19. Odbyła się też rozmowa z kierownictwem firmy biofarmaceutycznej AstraZeneca, która także pracuje nad szczepionką na koronawirusa. Po tych spotkaniach minister zdrowia Adam Niedzielski ocenił w Polsat News przygotowanie Polski na tak dużą operację logistyczną, jaką będzie masowe szczepienie przeciw Covid-19.

Szef resortu zdrowia poinformował, że będzie to potężna operacja logistyczna. - Planujemy zaszczepić całą populację dorosłych. Ta populacja to 31 mln ludzi, bo tyle osób ukończyło 18 lat – powiedział Niedzielski. Problemem są też trudności logistyczne związane z samą szczepionką, która musi być transportowana i przechowywana w temperaturze minus 70 stopni. Minister wyraził nadzieję, że skłonność do szczepienia będzie zdecydowanie większa niż w przypadku innych chorób.

- Oprócz łańcucha dostaw musimy zdefiniować sobie sposób, w jaki będzie określona dostępność do szczepienia, gdyż ona musi być masowa. Myślimy o wykorzystaniu punktów drive thru, w których teraz prowadzone są wymazy – wyjaśniał Niedzielski. Jak zapewnił, w Polsce stosowane będą tylko te szczepionki przeciwko Covid-19, które przejdą badania kliniczne i będą miały standardowe dopuszczenie.

- Dzisiaj z rozmawialiśmy z przedstawicielami firmy AstraZeneca, która też deklaruje, że na przełomie roku dostarczy szczepionkę. Pytaliśmy o epizody, czy raporty, które mówiły o powikłaniach i efektach ubocznych. Przedstawiciele firmy AstraZeneca wyjaśniali, że sprawy te zostały bardzo szczegółowo zbadane i efekty uboczne nie zostały przypisane działaniu szczepionki – zaznaczył szef resortu zdrowia.

Premier o szczepionce na koronawirusa

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował w poniedziałek, że szczepionka na Covid-19, tworzona we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE, ma ponad 90 proc. skuteczności. W środę Komisja Europejska zatwierdziła umowę z obiema firmami na zakup 300 mln dawek.

Szczepionka przed dopuszczeniem do obrotu musi przejść trzy etapy. Na pierwszym testowana jest na zwierzętach i pojedynczych ludziach - sprawdza się, czy preparat nie jest szkodliwy. Drugi etap to testy na populacji kilkuset osób – bada się, jakie reakcje szczepionka wywołuje w organizmie oraz możliwe efekty uboczne. Trzeci etap to testowanie szczepionki na dziesiątkach tysięcy ludzi - sprawdza się wówczas, na ile skutecznie preparat chroni przed chorobą. Zanim szczepionka będzie stosowana na masową skalę, musi jeszcze zostać zweryfikowana i zatwierdzona przez odpowiednie instytucje.