Ruszają zapisy na szczepienia dzieci od 5 do 11 lat. Kiedy pierwsze szczepienia?

i

Autor: Shutterstock Ruszają zapisy na szczepienia dzieci od 5 do 11 lat. Kiedy pierwsze szczepienia?

Szczepienia dzieci na COVID-19. Uwaga, rodzice! Ważna zmiana przy szczepieniach dzieci 5-11 lat

2021-12-14 7:20

Szczepienia dzieci na COVID-19 mają ruszyć już wkrótce. Zapisy na szczepienie dzieci 5-11 lat rozpoczną się od wtorku, 14 grudnia 2021 roku. Nic dziwnego, że rodzice, którzy chcą zaszczepić swoje dzieci, mają dużo pytań. Ministerstwo Zdrowia ujawnia istotne szczegóły dotyczącego tego, jak będą przebiegały szczepienia dzieci na COVID-19. Będzie ważna zmiana! Rodzicu, sprawdź, co musisz wiedzieć.

Szczepienia dzieci na COVID-19

Ruszają szczepienia dzieci na COVID-19. Zapisy dla dzieci 5-11 lat mają się rozpocząć we wtorek, 14 grudnia 2021. Sprawdź, jak zapisać dziecko na szczepienie - instrukcja krok po kroku TUTAJSzczepienia dzieci na COVID-19 będą przebiegały inaczej niż szczepienia dorosłych. Ważne informacje dla rodziców przekazało Ministerstwo Zdrowia. Chodzi o kwalifikację do przyjęcia szczepionki. Resort Zdrowia uwzględnił rekomendacje zespołu ds. szczepień ochronnych w sprawie kwalifikacji do szczepień przeciw COVID-19. Nowe zasady dotyczą nie tylko szczepień dzieci w wieku 5-11 lat - objęte nimi będzie także młodzież do 15 roku życia. Zmiany będą miały wpływ na dobór odpowiednich punktów szczepień dla dzieci. O jakiś istotnych procedurach mowa? Szczegóły podane przez Ministerstwo Zdrowia w dalszej części artykułu poniżej.

Przeczytaj także: Czarnek o powrocie dzieci do szkół i szczepieniach nauczycieli. Te słowa nie spodobają się Niedzielskiemu

Szczepienia dzieci 5-11 lat. Ważna zmiana!

Szczegóły dotyczące szczepienia dzieci 5-11 lat na COVID-19 zawiera projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, skierowany w poniedziałek (13 grudnia 2021) do ogłoszenia. Najważniejsza zmiana w porównaniu do szczepień dorosłych to kwestia obowiązkowej kwalifikacji lekarskiej dzieci przed szczepieniem na COVID-19. Dotyczy ona nie tylko szczepień dzieci 5-11 lat, ale nawet młodzieży do lat 15. Ministerstwo Zdrowia stwierdza, że aby kwalifikacja do szczepienia przeciwko COVID-19 dzieci w wieku 5-15 lat obejmowała celowany wywiad przesiewowy przeprowadzony według ujednoliconego kwestionariusza oraz przesiewowe badanie przedmiotowe (fizykalne), musi być przeprowadzona przez lekarza. Dlaczego w przypadku dzieci do 15 roku życia kwalifikacja lekarska ma być obowiązkowa? Celem kwalifikacji lekarskiej – jak wyjaśniono w ocenie skutków regulacji – jest maksymalne ograniczenie ryzyka wystąpienia ciężkiego niepożądanego odczynu poszczepiennego i zagwarantowanie maksymalnej skuteczności szczepienia, a także optymalnego zakresu ochrony w indywidualnej sytuacji zdrowotnej pacjenta. Lekarz identyfikuje przeciwwskazania do szczepienia lub stany wymagające zachowania szczególnej ostrożności w czasie szczepienia. Zmiany te oznaczają, że szczepienia dzieci na COVID-19 będą mogły odbywać się tylko w placówkach, w których możliwa będzie kwalifikacja lekarska. Wynika z tego, że np. punkty szczepień w aptekach nie będą mogły szczepić dzieci 5-11, a nawet 5-15 lat. 

Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia w uzasadnieniu projektu, że wprowadzenie zmiany uwarunkowane jest decyzją o rozpoczęciu szczepień przeciwko COVID-19 u dzieci w wieku 5-11 lat i rekomendacjami zespołu ds. szczepień ochronnych w sprawie kwalifikacji do szczepień przeciw COVID-19, aby wymagane przed szczepieniem badanie kwalifikacyjne u dzieci poniżej 15 lat przeprowadzał lekarz z ważnym prawem wykonywania zawodu (w tym lekarz stażysta).

Sonda
Czy zaszczepisz swoje dziecko w wieku 5 - 11 lat?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany