40 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce
16:10
Wieczorem każdy może uczcić ofiary stanu wojennego poprzez zapalenie świecy w oknie
13:49
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek powiedziała: - Byliśmy pokoleniem, które zakosztowało w sierpniu 1980 roku wolności - to nie była ta pełna wolność. Kiedy wprowadzono stan wojenny nie mogliśmy się z tym pogodzić. Bardzo wiele Polaków się załamało i straciło wiarę. Inwigilacja, podsłuchy, aresztowania, internowania, rozłąki rodzin, przymusowe wyjazdy za granicę - wielu Polaków straciło nadzieję. Ale w polskim narodzie jest ta część ludzi, która myśli, że z każdej sytuacji są dwa wyjścia.
13:23
- Dziękuję wszystkim, którym w imieniu Rzeczypospolitej wręczyłem dziś medale; dziękuję za to, że walczyliście i za to, że mimo upływu lat, cały czas walczycie o to, aby Polska była jeszcze bardziej suwerenna i wolna. Schylam głowę i jeszcze raz dziękuję - powiedział prezydent Andrzej Duda
12:50
Trwają uroczystości obchodów 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. O swoich doświadczeniach z tamteog czasu opowiedziała Ewa Kubasiewicz-Houee, działaczka Solidarności. Więcej o tym TUTAJ.
11:56
11:30
W Warszawie, w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL odbywa się msza w intencji ofiar stanu wojennego. Przewodniczy jej arcybiskup krakowski Marek Jędraszewski. We mszy udział bierze prezydent Andrzej Duda.
10:44
Premier Mateusz Morawiecki umieścił w mediach społecznościowych wpis: - Jaruzelski był człowiekiem o sowieckiej duszy. Wprowadzając stan wojenny miał poczucie kompromitacji PRL-u. Był rozczarowany, że po 36 latach indoktrynacji Polacy nie chcą przestać być Polakami i do podległości znowu trzeba ich zmuszać przemocą. A nasza historia pokazuje jedno: trzeba nie wiedzieć nic o Polakach, by sądzić, że można zdusić w nich iskrę wolności - napisał szef rządu.
10:45
10:37
Swoje wspomnienia ze stanu wojennego i tego, jak to wszystko się zaczęło podzielili się były prezydent Bronisław Komorowski i były senator Jan Rulewski. Komorowski mówi: - Był wieczór 12 grudnia, kilka kwadransów przed dwunastą. Kiedy po mnie przyszli byłem w wannie. Zjawił się oficer SB i dwóch policjantów z łomem, którego na szczęście nie trzeba było używać (śmiech). W związku z tym, że byłem regularnie aresztowany, szybko z żoną przyszykowaliśmy więzienną wyprawkę: ciepły sweter, szczotka do zębów, pasta, mydło, słoik domowego smalcu i zmiana bielizny. Dowiedziałem się, że byłem nie aresztowany, tylko internowany. Po raz pierwszy zetknąłem się z tym terminem. CAŁY WYWIAD Z BYŁYM PREZYDENTEM ZNAJDZIECIE - TUTAJ: KLIKNIJ
10:06
W nocy z 12 na 13 XII, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, przyjaciele i studenci @NZSorg spotykają się przy tablicy upamiętniającej Grzegorza Przemyka, aby oddać hołd ofiarom reżimu komunistycznego. W tym roku, w apelu pamięci wziął udział Prezydent @AndrzejDuda.
— PL1918 (@PL1918) December 13, 2021
Pamięć! pic.twitter.com/tawNgitfb0
9:52
O rocznicy wprowadzenia stanu wojennego pamiętał prezydent Andrzej Duda. Już o północy wziął udział w apelu pamięci przy tablicy upamiętniającej Grzegorza Przemyka, jedną z ofiar reżimu. KIM BYŁ GRZEGORZ PRZEMYK?
9:40
Stan wojenny został wprowadzony w Polsce 13 grudnia 1981 roku. To, że stan wojenny zostanie wprowadzony w Polsce ogłosił gen. Wojciech Jaruzelski. W specjalnym oświadczeniu nadanym w telewizji gen. Jaruzelski mówił: - Obywatelki i obywatele! Wielki jest ciężar odpowiedzialności, jaka spada na mnie w tym dramatycznym momencie polskiej historii. Obowiązkiem moim jest wziąć tę odpowiedzialność – chodzi o przyszłość Polski, o którą moje pokolenie walczyło na wszystkich frontach wojny i której oddało najlepsze lata swego życia. Ogłaszam, że w dniu dzisiejszym ukonstytuowała się Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. Rada Państwa, w zgodzie z postanowieniami Konstytucji, wprowadziła dziś o północy stan wojenny na obszarze całego kraju.