Większość Polaków chce likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN
Aż 53,4 proc. badanych w sondażu SW Research dla rp.pl odpowiedziała twierdząco na pytanie, czy uważa, że należy zlikwidować Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego, aby odblokować pieniądze z unijnego Funduszu Odbudowy dla Polski.
14 proc. ankietowanych odpowiedziało, że Izba Dyscyplinarną powinna dalej funkcjonować. Zdania na ten temat nie ma 32,6 proc. badanych.
Małgorzata Bodzon, senior project manager w SW Research, wyszczególniła, że likwidację izby w celu otrzymania pieniędzy z Unii popiera co druga kobieta i 57 proc. mężczyzn. Odsetek osób opowiadających się za tą opcją wzrasta wraz z wiekiem badanych (34 proc. wśród osób do 24 roku życia, 63 proc. pośród osób, które skończyły 50 lat).
- Rozwiązanie te pozytywnie ocenia 57 proc. respondentów z wyższym wykształceniem i podobny odsetek badanych (58 proc.) o dochodach wynoszących między 2001 zł a 3000 zł netto. Pozytywny stosunek do takiej koncepcji wyraża 6 na 10 mieszkańców największych miast – dodała Bodzon.
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 15.02-16.02.2022 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Stłuczka z limuzyną Szydło trampoliną do kariery politycznej? Sebastian Kościelnik dołączył do opozycji!
Duda i Ziobro z własnymi projektami likwidacji Izby Dyscyplinarnej
Na początku lutego prezydent prezydent zapowiedział, że złoży do projekt ustawy o Sądzie Najwyższym, który zakłada likwidację Izby Dyscyplinarnej.
- Proponuję, żeby Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego została zlikwidowana, aby sędziowie, którzy dziś w tej Izbie orzekają, którzy zostali do niej powołani, mieli zgodnie z polską konstytucją możliwość, stworzoną przez I Prezesa SN, przejścia do wybranej przez nich innej Izby w SN, aby mieli także możliwość przejścia - jeżeli tak wybiorą - w stan spoczynku, bo taką możliwość przewiduje konstytucja - powiedział prezydent Duda.
W odpowiedzi na inicjatywę prezydenta po kilku dniach Prawo i Sprawiedliwość wyszło z własnym rozwiązaniem - Izba Dyscyplinarna miałaby nie zostać zlikwidowana, ale będzie pełniła funkcję organu odwoławczego w sprawach odpowiedzialności zawodowej, innych niż sędziowie, grup zawodowych.
W sobotę Zbigniew Ziobro ogłosił, że jego partia zaproponuje własne rozwiązania w tym zakresie. Szczegóły ma przedstawić najpóźniej w środę.