Sąd Najwyższy w Warszawie

i

Autor: Wikipedia, CC, Fot. Mariochom, 2016 Sąd Najwyższy w Warszawie

Spytali Polaków, co dalej z Izbą Dyscyplinarną SN. Jasny komunikat dla rządu

2022-02-20 10:49

"Czy Pani/Pana zdaniem należy zlikwidować Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego, aby odblokować pieniądze z unijnego Funduszu Odbudowy dla Polski?". Polacy w sondażu SW Research wyrazili się jasno. Większość badanych chce likwidacji izby, aby otrzymać unijne pieniądze.

Większość Polaków chce likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN

Aż 53,4 proc. badanych w sondażu SW Research dla rp.pl odpowiedziała twierdząco na pytanie, czy uważa, że należy zlikwidować Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego, aby odblokować pieniądze z unijnego Funduszu Odbudowy dla Polski.

14 proc. ankietowanych odpowiedziało, że Izba Dyscyplinarną powinna dalej funkcjonować. Zdania na ten temat nie ma 32,6 proc. badanych.

Małgorzata Bodzon, senior project manager w SW Research, wyszczególniła, że likwidację izby w celu otrzymania pieniędzy z Unii popiera co druga kobieta i 57 proc. mężczyzn. Odsetek osób opowiadających się za tą opcją wzrasta wraz z wiekiem badanych (34 proc. wśród osób do 24 roku życia, 63 proc. pośród osób, które skończyły 50 lat). 

- Rozwiązanie te pozytywnie ocenia 57 proc. respondentów z wyższym wykształceniem i podobny odsetek badanych (58 proc.) o dochodach wynoszących między 2001 zł a 3000 zł netto. Pozytywny stosunek do takiej koncepcji wyraża 6 na 10 mieszkańców największych miast – dodała Bodzon.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 15.02-16.02.2022 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Stłuczka z limuzyną Szydło trampoliną do kariery politycznej? Sebastian Kościelnik dołączył do opozycji!

Duda i Ziobro z własnymi projektami likwidacji Izby Dyscyplinarnej

Na początku lutego prezydent prezydent zapowiedział, że złoży do projekt ustawy o Sądzie Najwyższym, który zakłada likwidację Izby Dyscyplinarnej.

- Proponuję, żeby Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego została zlikwidowana, aby sędziowie, którzy dziś w tej Izbie orzekają, którzy zostali do niej powołani, mieli zgodnie z polską konstytucją możliwość, stworzoną przez I Prezesa SN, przejścia do wybranej przez nich innej Izby w SN, aby mieli także możliwość przejścia - jeżeli tak wybiorą - w stan spoczynku, bo taką możliwość przewiduje konstytucja - powiedział prezydent Duda.

W odpowiedzi na inicjatywę prezydenta po kilku dniach Prawo i Sprawiedliwość wyszło z własnym rozwiązaniem - Izba Dyscyplinarna miałaby nie zostać zlikwidowana, ale będzie pełniła funkcję organu odwoławczego w sprawach odpowiedzialności zawodowej, innych niż sędziowie, grup zawodowych.

W sobotę Zbigniew Ziobro ogłosił, że jego partia zaproponuje własne rozwiązania w tym zakresie. Szczegóły ma przedstawić najpóźniej w środę.

Super Raport 18.02 (Goście: Krzysztof Śmiszek - Nowa Lewica oraz gen. Mieczysław Bieniek) Sedno Sprawy: Marek Sawicki
Sonda
Czy rząd powinien zawiesić działalność Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają