Emeryci

i

Autor: Shutterstock

Emerycie! Sprawdź, czy ZUS przeliczy ci na nowo emeryturę

2021-09-01 14:40

Emeryturę można podwyższyć, jeśli ZUS zgodzi się przeliczyć na nowo nasze świadczenie. Takie prawo przysługuje jednak nielicznym seniorom i jeśli nie spełniamy warunków – odejdziemy z kwitkiem. Sprawdziliśmy, komu i na jakich zasadach ZUS ponownie przeliczy uzbierany kapitał.

Pracujesz? Masz nowe składki

Emeryci często odwiedzają oddziały ZUS i domagają się przeliczenia na nowo emerytur, sądząc, że mają takie prawo, a w efekcie przeliczenia ich świadczenie będzie wyższe. Prawo do przeliczenia emerytur przysługuje jednak tylko nielicznym i w wyjątkowych przypadkach. Pierwszy warunek: senior jest pracującym emerytem.

– Przeliczenie jest wtedy możliwe, ponieważ do ZUS wpływają nowe składki na ubezpieczenie społeczne. W sytuacji, gdy ktoś tylko siedzi w domu, przeliczenie nie ma podstaw, gdyż na koncie emerytalnym nic się nie zmienia – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, rzecznik ZUS na Dolnym Śląsku.

Sejm obniży wiek emerytalny? Decyzja już jesienią. Chodzi o emerytury stażowe

Express Biedrzyckiej - Robert Biedroń: Polski rząd to pożyteczny idiota Łukaszenki

Emerytura może być więc przeliczona emerytom, którzy pracowali lub wciąż pracują (mają okresy składkowe). ZUS nie zrobi tego jednak automatycznie – trzeba złożyć wniosek o doliczenie zgromadzonych składek.

Podwyżka tylko raz na rok

Przy okazji mamy złą informację dla pracujących emerytów ze starego systemu (przed 1999 r.). Do tej pory mieli prawo do przeliczenia świadczenia co kwartał. We wrześniu wejdą w życie przepisy, które wprowadzą zasadę dla wszystkich seniorów: taki wniosek będzie można złożyć tylko raz w roku.

Waloryzacja emerytur 2022. Ekspert zapowiada gigantyczną podwyżkę

Kolejny warunek, który pozwala na ponowne przeliczenie świadczenia, to sytuacja, gdy pobieramy emeryturę, ale odnaleźliśmy dowody na to, że przepracowaliśmy jednak dłużej, lub też znaleźliśmy dokument o wysokości naszych byłych zarobków (np. świadectwo pracy).

Kiedy ZUS przeliczy emeryturę?

  • Jeśli przy składaniu wniosku o przyznanie emerytury nie dysponowałeś wszystkimi dokumentami za okresy ubezpieczenia, a teraz udało się je znaleźć
  • Jeśli przy składaniu wniosku o przyznanie emerytury nie mogłeś udokumentować zarobków, a teraz trafiłeś na taki dowód
  • Jeśli po przyznaniu emerytury pracowałeś i odprowadzałeś składki
  • Jeśli otrzymujesz emeryturę, ale nadal pracujesz
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany