Andrzej Duda będzie konsultował projekt zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym
Andrzej Duda uważa za konieczne wprowadzenie zmian i nie widzi innej możliwości. - Kwestie tej odpowiedzialności poprzez wydarzenia ostatnich lat, poprzez działania, które były podejmowane przez instytucje europejskie, ale także poprzez działania, które były podejmowane wewnątrz, krajowo, były zaburzone i wielokrotnie kwestionowane, co oczywiście nie przyczyniało się do porządku w naszym kraju, do stabilności funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, ale też rzeczy bardzo dla mnie ważnej: poczucia tego wśród obywateli, że ta odpowiedzialność zawodowa osób ze stanu sędziowskiego, sędziów jest w sposób należyty, uczciwy i rzetelny egzekwowana. Było to w ostatnim czasie bardzo często podważane. I w moim osobistym przekonaniu wymaga to zdecydowanej naprawy - mówił. - Proponuję, aby Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego została zlikwidowana, a sędziowie, którzy w niej orzekają, mieli możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku - zapowiedział prezydent.
Zobacz: Zalegalizują uprawę konopi w Polsce? Sejm RP rozpoczął ważne posiedzenie
Do sprawy odniósł się Witold Waszczykowski, eurodeputowany i były minister spraw zagranicznych.
- Wymiar sprawiedliwości w państwie członkowskim jest nieobięty żadnym traktatem, ani żadnym dokumentem. Żadna instytucja Unii Europejskiej nie ma prawa wypowiadać się, a tym bardziej oceniać, a tym bardziej jeszcze dyktować nam rozwiązania. Nie powinniśmy tym bardziej wchodzić w żadne dyskusje z instytucjami europejskimi. Napisałem na Twitterze, że prezydent nie powinien jechać do Ursuli von der Leyen. Jest to niezgodne z protokołem dyplomatycznym. Urzędnik międzynarodowy nie ma prawa zapraszać prezydenta. Ma obowiązek przyjechać do prezydenta państwa członkowskiego - powiedział Waszczykowski w rozmowie z "Super Expressem".
8 lutego o 13:00 odbędzie się spotkanie prezydenta z przedstawicielami Klubów i Kół Parlamentarnych w sprawie prezydenckiego projektu zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym.