Miasteczko pomocy dla uchodźców z Ukrainy na parkingu w Przemyślu

i

Autor: Sebastian Wielechowski/SUPER EXPRESS Miasteczko pomocy dla uchodźców z Ukrainy na parkingu w Przemyślu

Specustawa ws. pomocy uchodźcom z Ukrainy. Co to jest? Co zawiera ustawa?

2022-03-08 9:20

Specustawa ws. pomocy uchodźcom. Co to jest? Co zawiera ustawa? W poniedziałek, 7.03.2022 do Sejmu wpłynął projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego kraju, tak wynika z informacji na stronie sejmowej. Jest to tzw. specustawa. Jej projekt przyjął rząd. Co zawiera ta specustawa? Czego konkretnie dotyczy? Jaki ma zapisy? Wyjaśniamy.

Specustawa ws. pomocy uchodźcom z Ukrainy. Co to jest? Co zawiera ustawa?

W poniedziałek, 7.03.2022, do Sejmu wpłynął projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego kraju, czyli specustawa ws. pomocy uchodźcom z Ukrainy. Czym jest specustawa? Specustawa to potoczne określenie ustaw regulujących w szczególny sposób konkretną dziedzinę, który normuje przepisy na określony czas. Tak jest właśnie w przypadku specustawy, którą zajmują się politycy, a powstała w ramach działań związanych ze sprawami konfliktu na Ukrainie. Premier Mateusz Morawiecki podał, że ustawa ma za zadanie przede wszystkim zaproponować przybyłym do Polski uchodźcom "coś w rodzaju namiastki normalnego życia".

Specustawa zagwarantuje wsparcie finansowe dla Polaków przyjmujących rodziny z Ukrainy, będzie to wsparcie finansowe wynoszące 40 zł na dzień, czyli ok. 1200 zł miesięcznie, które będzie wypłacane przez dwa miesiące. Zgodnie z przepisami specustawy obywatele Ukrainy otrzymają numer PESEL, a ich pobyt będzie legalny przez 18 miesięcy (licząc od 24.02.2022, czyli dnia, w którym wybuchła wojna na Ukrainie) dodatkowo okres legalnego pobytu będzie można wydłużyć do 3 lat.

Specustawa ws. pomocy uchodźcom. Najważniejsze zapisy

W związku z tym, że Ukraińcy będą mogli otrzymać numer PESEL i korzystać z polskich usług publicznych, będą też mieli, zgodnie z zapisami specustawy, dostęp do:

  • opieki zdrowotnej,
  • edukacji,
  • będą mogli podejmować pracę.

Tak wynika z rządowego projektu. NFZ zapłaci za każde świadczenie medyczne dla obywatela Ukrainy w publicznej służbie zdrowia. Finansowanie tych świadczeń będzie zagwarantowane z budżetu państwa. Projektowane przepisy uregulują też kwestie przedłużenia pobytu Ukraińcom, którzy byli już legalnie w Polsce przed atakiem Rosji na Ukrainę. Terminy ważności ich wizy krajowej czy zezwoleń na pobyt, które przypadają po 24 lutego, zostaną przedłużone do 31 grudnia 2022 r. Ukraińcy będą mieli również prawo do pewnych świadczeń społecznych.

Specustawa. Ukraińscy lekarze i pielęgniarki będą mogli pracować w Polsce

Specustawa zakłada też, że:

  • Ukraińcy posiadający uprawnienia do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki lub położnej, będą mogli otrzymać zgodę na wykonywanie zawodu w Polsce,
  • ukraińscy uczniowie oraz studenci będą mogli kontynuować naukę w polskich szkołach oraz uczelniach,
  • ukraińscy nauczyciele akademiccy będą mogli zostać zatrudnieni na polskich uczelniach,
  • osoby bez polskiego obywatelstwa, które posiadają wystarczającą znajomość języka polskiego, będą również mogły otrzymać stanowisko nauczyciela, w celu wsparcia uczniów, którzy nie znają polskiego.

CZYTAJ: Mocne słowa Mateusza Morawieckiego! „Zniszczymy machinę wojenną”

W szkołach będą mogły także zostać powołane dodatkowe oddziały, mające zapewnić edukację dla obywateli Ukrainy. Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, Ukraińcy w Polsce zostaną zwolnieni z podatku od otrzymanych darowizn. Zwolnieniu będzie podlegała dowolna forma pomocy - od osób prywatnych, firm, organizacji poza rządowych, zwolnienie nie będzie także ograniczone kwotowo.

Specustawa to też nowa rezerwa celowa ze środkami na pomoc obywatelom Ukrainy lub kosztów obsługi długu

Ustawa przewiduje również stworzenie w budżecie państwa nowej rezerwy celowej, której środki będą mogły zostać przeznaczone na realizację zadań związanych z udzielaniem pomocy obywatelom Ukrainy lub kosztów obsługi długu. Premier będzie mógł także podjąć decyzję o zablokowaniu planowanych wydatków w zakresie całego budżetu państwa w celu wykonania zadań z tego zakresu.

Sonda
Czy pomogłaś/eś w jakikolwiek sposób Ukraińcom?
Gen. Mieczysław Bieniek - Super Raport 07.03
Nasi Partnerzy polecają