Prezydenta Duda spotkał się w poniedziałek z prezydent Mołdawii Maią Sandu

i

Autor: AP /Boris Grdanoski Prezydenta Duda spotkał się w poniedziałek z prezydent Mołdawii Maią Sandu

Specustawa o pomocy uchodźcom z Ukrainy przyjęta. Jest podpis prezydenta

2022-03-12 20:55

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o pomocy dla obywateli Ukrainy – informuje KPRP. Nie obyło się bez politycznych sporów w parlamencie, ale szybka ścieżka legislacyjna właśnie się zakończyła. Największa burza dotyczyła zapisów o niekaraniu urzędników, którzy popełnią błędy przy wydatkowaniu środków na szybką i konieczną pomoc dla uchodźców. Zapis wykreślono, sejm przyjął specustawę, a w sobotni wieczór podpisał ją prezydent Andrzej Duda.

Szefowa Kancelarii Prezydenta poinformowała w sobotę (12.03) wieczorem, że Andrzej Duda podpisał ustawę o pomocy dla obywateli Ukrainy. Nowe przepisy mają pozwolić na skuteczne wspieranie uchodźców zza naszej wschodniej granicy. Do tej pory, od początku rosyjskiej agresji (24.02) do Polski uciekło ponad 1,6 miliona osób – głównie kobiet i dzieci.

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa gwarantuje m.in. legalność pobytu obywatelom Ukrainy, a także ich małżonkom, niemającym obywatelstwa ukraińskiego, którzy przybyli z Ukrainy do Polski od początku rosyjskiej inwazji.

Pobyt ukraińskich uchodźców w naszym kraju będzie uznawany za legalny przez 18 miesięcy. Legalny będzie także pobyt dzieci urodzonych już w Polsce przez Ukrainki, które uciekły przed wojną. Sejm nie zaakceptował senackiej poprawki, wskutek której pobyt za legalny uznawany był bezterminowo. Zgodnie z ustawą po upływie 9 miesięcy uchodźcy, których pobyt uznano za legalny, mogą ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy na okres 3 lat.

Na mocy specustawy uchodźcy z Ukrainy będą mogli m.in. otrzymać numer PESEL i założyć Profil Zaufany. O nadanie numeru PESEL uchodźcy mogą wnioskować w dowolnym organie wykonawczym gminy. Uchodźcy będą także mogli podjąć w Polsce pracę i uzyskać dostęp do opieki zdrowotnej. Uczniowie i studenci będą mogli kontynuować naukę w polskich szkołach i uczelniach. Uchodźcom z Ukrainy przysługiwać też będzie pomoc finansową. Zgodnie z ustawą dostaną oni jednorazowo 300 zł na osobę.

Regulacja umożliwi też wypłatę świadczeń tym, którzy zapewnią wyżywienie i zakwaterowanie obywatelom Ukrainy. Pieniądze będą wypłacane za okres maksymalnie 60 dni, ale w uzasadnianych przypadkach może być on przedłużony. Świadczenia miały być wypłacane na podstawie umowy zawartej z gminą, jednak po przyjęciu senackiej poprawki ma to się odbywać na podstawie wniosków o takie świadczenie.

Nie obyło się bez politycznych sporów w parlamencie, ale szybka ścieżka legislacyjna właśnie się zakończyła. Największa burza dotyczyła zapisów o niekaraniu urzędników, którzy popełnią błędy przy wydatkowaniu środków na szybką i konieczną pomoc dla uchodźców. Senat zgłosił poprawkę, która wykreślała te przepisy, a Sejm przyjął nową wersję ustawy. PiS „przegrało” jednym głosem.

Express Biedrzyckiej - Michał Kamiński: Unia Europejska osłabia wysiłek Ukrainy

Wykreślona z ustawy poprawka depenalizowałaby złamanie dyscypliny finansów publicznych i przekroczenie uprawnień, jeśli sprawca, w tym samorządowiec, popełniłby taki czyn, działając w celu m.in. ochrony życia lub zdrowia wielu osób, w czasie wojny przeciw Polsce albo działań zbrojnych lub okupacji na terytorium RP, państwa UE, NATO czy innego państwa graniczącego z Polską. W przypadku przedsiębiorców dotyczyłoby to niegospodarności w okresie wojny, ale również czasu obowiązywania w Polsce m.in. stanu wyjątkowego, stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Sonda
Czy Polska radzi sobie z pomocą uchodźcom z Ukrainy?

Przepisy specjalnej ustawy wejdą w życie z dniem opublikowania i ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, ale będą obowiązywać z mocą wsteczną, od 24 lutego 2022 roku. To dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę i pierwszy dzień masowego exodusu Ukraińców do Polski. Ustawa obejmie więc też te działania pomocowe, które już zostały podjęte przez samorządy czy instytucje rządowe oraz osoby, które od początku kryzysu przybyły do Polski.

Nasi Partnerzy polecają