W trakcie telemostu odbędą się łączenia z lokalnymi stacjami telewizyjnymi, gdzie zaproszeni goście podzielą się swoimi wspomnieniami sprzed 30 lat. Widzowie telemostu będą m.in. mogli obejrzeć felietony faktograficzne ukazujące rozpad ZSRR z punktu widzenia dawnych republik radzieckich. Będą także łączenia z miejscami, w których rozgrywały się historyczne wydarzenia, m.in. ze studiem przed siedzibą radia i telewizji w Wilnie, gdzie w 1991 r. rozegrało się krwawe starcie wojsk radzieckich z mieszkańcami broniącymi stacji.
Wśród zaproszonych do debaty gości będą m.in. prof. Vytautas Landsbergis – w 1991 r. przewodniczący Litewskiej Rady Najwyższej, Siergiej Lebiediew – rosyjski pisarz, Zianon Paźniak – jeden z liderów białoruskiego ruchu narodowego, i dr Agnieszka Romaszewska-Guzy – dyrektor Biełsat TV.
CZYTAJ>>>Mordercy „Anody”. "Na sobotę słów kilka"
– Kiedy upadał komunizm i rozpadał się Związek Sowiecki, politolog Francis Fukuyama wieszczył koniec historii. Dziś widzimy, że to nie był żaden koniec, ale jeden z wielu etapów historii. W naszej części Europy znowu wrze. Podważana jest podstawowa wartość, która wydawała się być najważniejszym osiągnięciem 30 lat temu: prawo narodów do stanowienia o sobie. Celem naszej debaty jest oddanie głosu tym narodom, które opuściły ZSRR i nie zamierzają do niego powracać – mówi „SE” członek zarządu TVP Mateusz Matyszkowicz (41 l.).
Telemost rozpocznie się o godz. 21.05 jednocześnie w TVP Historia, TVP Kultura, TVP Wilno, TVP World i TVP Polonia oraz w internetowych kanałach TVP Historia2 i TVP Kultura2. Telemost z warszawskiego studia poprowadzi Piotr Gociek.
ZOBACZ>>>Tadeusz Płużański m.in. o polskich kolaborantach Stalina: Wyzwolenie od komunistów