Sejm RP, Granica z Białorusią

i

Autor: Sebastian Wielechowski, Tomasz Matuszkiewicz Sejm RP, Granica z Białorusią

Specjalne posiedzenie Sejmu. Rząd tłumaczył się przed opozycją z działań na granicy [RELACJA NA ŻYWO]

2021-11-09 18:15

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest wyjątkowo napięta. Z tego powodu 9 listopada o godzinie 16 rozpoczęło się w Sejmie specjalne posiedzenie, dotyczące właśnie tej sprawy. Przekazywane są informacje o tym, co się dzieje na granicy, oraz jakie działania zostały podjęte. Na sali plenarnej jest premier Mateusz Morawiecki. Zabrakło jednak wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.

W czasie specjalnego posiedzenia Sejmu poznaliśy szczegóły z sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. ale także będzie można wysłuchać stanowiska opozycji, a posłowie będą mogli zadawać pytania premierowi. Oprócz Mateusza Morawieckiego głos zabrali  szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński i szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Dyskusja jest planowana do godziny 19:30. – Tomasz Trela z Lewicy zapowiedział, że w tym czasie przedstawione zostanie rozwiązanie opozycji na zaistniały problem. – To racjonalne, rozsądne podejście do problemu – powiedział TVN24. Sytuacja jest trudna. Od poniedziałku7 8 listopada na granicę przybyła ogromna grupa migrantów. Według szacunków Stanisława Żaryna, jest ich około 3,5 tysiąca. Okolicy pilnuje zaś około 12 tysięcy funkcjonariuszy. Jak do tej pory migranci próbowali sforsować ogrodzenie, między innymi rzucając w nie kłodami, uderzając łopatami lub przecinając nożycami do metalu. - Monitorujemy sytuację i będziemy bronić granicy; jest tam konieczna infrastruktura i dostateczna liczba funkcjonariuszy, żołnierzy i policjantów - mówił Andrzej Duda po spotkaniu w Biurze Bezpieczeństwa narodowego.

Wciśnij F5, aby zobaczyć najświeższe informacje.

19.39 - Agresja, którą dzisiaj przeżywamy, nie zaczęła się w lipcu tego roku. Rozpoczęła się zbrodnią w 2010 roku. To było to na najstraszliwsze uderzenie w Polskę wynikające ze świadomości, że Polska jest tym jedynym krajem, który jest w stanie zablokować imperializm rosyjski - oświadczył Antoni Macierewicz.

19.28 - 1 grudnia kończy się stan wyjątkowy. Na jakie ograniczenia muszą przygotować się mieszkańcy pogranicza? Czy dowiedzą się wystarczająco wcześniej? - dopytywał Krzysztof Truskolaski z KO.

19.22  Dziś cały świat jest skazany na przekaz białoruskich mediów. Jak długo będziecie ograniczać wolność mediów, a tym samym osłabiać polską demokrację? - pytała Karolina Pawliczak z Lewicy.

18.05 – Bardzo łatwo oddaje się cześć polskiemu mundurowi, ale najpierw trzeba zadbać o warunki, w jakich żyją żołnierze. Docierają do nas głosy, że ze stałych budynków są przenoszeni do namiotów ze względu na koszty – zapytał poseł KO Bartłomiej Sienkiewicz w trybie zapytań do rządu.

- To nieprawda! – odparł krótko minister obrony Mariusz Błaszczak.

18.00 Przypominamy, że w Sejmie zabrakło dziś wicepremiera ds. obronności, prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego. Co się takiego stało? Jego nieobecność wytłumaczył premier Mateusz Morawiecki.

17.53 Relacjonujemy tutaj sejmową dyskusję. Informacje o tym, co się aktualnie dzieje na granicy polsko-białoruskiej, można znaleźć w artykule Kryzys na granicy. Setki migrantów nadal koczują przy ogrodzeniu

17.35 Poseł Konfederacji Jakub Kulesza, uważa, że rząd PiS przegrywa konflikt z Białorusią. – Rozgrywa was państwo o potencjalnie dziesięciokrotnie mniejszym od Polski. Rozgrywa was państwo na poziomie Polski z PRL – stwierdza polityk. – Były tylko peany na rzecz siatki na granicy i brawa dla wiceprezesa Kaczyńskiego – skrytykował reakcję posłów Zjednoczonej Prawicy na wypowiedzi członków rządu. – Nałóżmy sankcje, które prezydent Łukaszenka odczuje. On musi poczuć, że odnosi zysk mniejszy niż wynika z agresji – zaproponował Kulesza, mając na myśli m.in. blokadę białoruskich towarów przejeżdżających przez Polskę.

17.24 Poseł Lewicy, wicemarszałek Sejmu, Włodzimierze Czarzasty odniósł się do apelu rządu o jedność w sprawie Białorusi. – Wasze media nazywają nas nieodpowiedzialnymi ludźmi. Teraz chcecie pojednania od nieodpowiedzialnych ludzi? – spytał Czarzasty. – Namawiacie do współpracy, kiedy coś wam nie wychodzi. W każdej innej sprawie macie nas w nosie. To jest obłudne. Gdy się słyszy takie słowa, zapalają się we mnie wszystkie czerwone światła – powiedział Czarzasty.

17.10 Dyskusji w Sejmie przyglądają się politycy opozycji. Senator KO, były minister obrony Bogdan Klich, napisał na Twitterze, że przy obronie granic powinniśmy skorzystać z pomocy międzynarodowej.

16.50 Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wymienia działania żołnierzy na terenie objętym stanem wyjątkowym. – Polska nie tylko broni swoich granic, ale terenów całej UE. Dobrze wiemy, do czego może prowadzić nielegalna emigracja. Już w lipcu zaczęliśmy budowę ogrodzenia z tymczasowych zasieków wojskowych. Chociaż spotkaliśmy się z krytyką, stanowi ona skuteczne zabezpieczenie granicy – podkreślił Błaszczak.

16.48 Minister Mariusz Kamiński powiedział, że pierwsze słupki pod zasieki na granicy z Białorusią, polskie wojsko wbiło w ziemię już w lipcu. W ten sposób próbował obalić zarzuty opozycji, że rząd nie przygotował się na najazd migrantów, chociaż już tym atakiem hybrydowym zmagali się nasi sąsiedzi.

16.40 – Dynamika migrantów jest spadająca. Zamiast 3.5-4 tys. emigrantów tygodniowo, teraz do Mińska dociera 2 tys. migrantów – oznajmił Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji.

– Od czerwca wiedzieliśmy, że zapadła decyzja, aby uderzyć na nasz kraj i na państwa bałtyckie – oświadczył Kamiński. Wspomniał też o Łukaszence. – On pała chęcią zemsty za nasze działania, pomoc dla opozycji. On chce być uznany za legalnego prezydenta Białorusi. Łukaszenko chce uznania swojej władzy i zniesienia sankcji UE – tłumaczy szef MSWiA.

16.38 – 11 listopada będziemy nie tylko świętować niepodległość, ale też bronić granicy – stwierdził Morawiecki i zaapelował o jedność. – Jesteśmy to winni tym, którzy ginęli za wolność. Jesteśmy to winni Polakom. Jesteśmy to winni Polsce – zakończył przemówienie premier.

16.22 Premier mówi o instalacjach na granicy. – Gdyby nie te zabezpieczenia, to te tłumy migrantów już by maszerowały przez tereny RP. Dziękuję całemu komitetowi bezpieczeństwa za podjęte wcześniej kroki. Bez tych decyzji nie byłaby możliwa obrona granic RP, jaka odbywa się w ostatnich dniach – zachwala premier działania własnego rządu.

Morawiecki ostrzegł, że trzeba się zastanowić nad działaniami na najbliższe lat. - Tak, to może potrwać lata. Bo te działania są częścią większego ataku, w którym bronią są żywe tarcze - dodał szef rządu.

16.31 Premier podziękował żołnierzom i Straży Granicznej za obronę wschodniej granicy. Posłowie PiS wstali z ław i skandowali za nim "Dziękujemy, dziękujemy!".

16.15 Głos zabrał premier Mateusz Morawiecki. Poinformował, że w obradach nie uczestniczy wicepremiera Jarosław Kaczyński, ponieważ zmogła go choroba.

- W tym dniu powinniśmy zapomnieć kto jest z lewicy, a kto z prawicy czy z innej partii. Dziś powinna tu dominować racja stanu Rzeczpospolitej. Ona wymaga, abyśmy spokojnie wysłuchali tego, co dzieje się na wschodniej granicy – mówi Morawiecki.

– Neoimperialna polityka Rosji postępuje. Widzimy to dokładnie. Te kroki są rozłożone w czasie. To właśnie ten ostatni atak Łukaszenki, którego mocodawca jest prezydent Rosji, pokazuje, że ten atak jest realizacją scenariusza pisanego przez całą historię Imperium rosyjskiego – podkreśla szef rządu.

16.10 - Być może to najważniejsze posiedzenie Sejmu tej kadencji - zapowiedziała wyraźnie zdenerwowana marszałek Elżbieta Witek. - Apeluję o rozważne wypowiedzi. Obywatelom należą się rzetelne informacje - zapowiedziała otwierając obrady.

16.02 Posłowie zasiadają w ławach. Za chwilę powinna rozpocząć się dyskusja o sytuacji na granicy z Białorusią.

15.45 Po spotkaniu w Bratysławie z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputova, prezydent Andrzej Duda odniósł się podczas konferencji do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Oznajmił, że Polska nie potrzebuje - przynajmniej na razie - zagranicznej pomocy przy obronie granicy. - Możemy sami zaoferować taką pomoc naszym sąsiadom, jeśli się o nią zwrócą - powiedział Andrzej Duda.

14:26 Prezydent Andrzej Duda odniósł się do dzisiejszego posiedzenia Sejmu, zapewniając, ze każdy będzie mógł zabrać głos, ale także prosił opozycję o "opamiętanie się". Do wszystkich polityków zaapelował o odpowiedzialność. - Sprawa jest zbyt poważna, by robić na tym politykę. To jest kwestia naszej odpowiedzialności przed obywatelami i odpowiedzialności przed innymi krajami UE - mówił po spotkaniu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.

14:00 W czasie posiedzenia opozycja będzie mogła zadawać pytania do premiera Mateusza Morawieckiego. Na pewno nie zabraknie pytań o formy pomocy dla migrantów.

13:40 - Posiedzenie Sejmu będzie dla opozycji okazją do opamiętania i odpowiedzialnego traktowania kryzysu na granicy z Białorusią. Jeżeli nie chcą pomagać, to przynajmniej niech nie przeszkadzają i nie obrażają naszych żołnierzy i funkcjonariuszy - mówił Ryszard Terlecki w Sejmie.

Sonda
Jak oceniasz działania rządu w sprawie kryzysu migracyjnego?
Nasi Partnerzy polecają