Morawiecki vs  Scholz

i

Autor: AP/Petr David Josek; AP/Michael Sohn Morawiecki vs Scholz

Fiasko przekazu nieprzyjaznego Berlinowi

Sondaż: Zły Niemiec się nie sprzedał. Narracji nie dają wiary nawet wyborcy PiS

2022-12-27 10:24

Choć w ostatnim czasie mamy do czynienia z wyraźnym zaostrzeniem się antyniemieckiej narracji w polskiej przestrzeni publicznej, nijak nie wydaje się ona wiarygodna dla Polaków. Jak wynika z badania, większość Polaków po prostu w nią nie wierzy. Nie podłapali jej również wyborcy PiS, co zaskakiwać może szczególnie.

W ostatnim czasie wyraźnie wzmocnił się antyniemiecki przekaz w polskiej debacie politycznej. Swoje zasługi w tej kwestii ma Jarosław Kaczyński (73 l.), który w trakcie objazdu po kraju co rusz porusza temat, wskazując na naszych sąsiadów zza Odry jak na co najmniej niechętnych Polakom. Granie na antyniemieckiej nucie zwykle politycznie się opłacało, ale najnowszy sondaż wskazuje, że ta karta straciła swą moc.

Antyniemieckie nastroje już nie takie mocne. Wiary nie dają nawet wyborcy PiS

Badanie, które w kwestii narracji uderzającej w Niemców przeprowadziła pracownia IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej", wskazuje, że relacje polsko-niemieckie w oczach Polaków wcale nie są tak złe, jak chcą je widzieć niektórzy politycy. 28,7 proc. badanych ocenia je negatywnie, dobrze mówi o nich 16,9 proc. ankietowanych, a jako ani dobre, ani złe określa je 53,7 proc. badanych. Zdania w tej kwestii nie ma jedynie niecały 1 proc. Polaków.

Szczególnie ciekawie liczby wyglądają natomiast, jeśli spojrzeć na Polaków przez pryzmat politycznych wyborów. Za "poprawne i dobre" stosunki z Niemcami uważa 66 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy. Trochę lepiej, bo 68 proc. wyborców opozycji jest tego samego zdania. Mało tego, nawet widzowie "Wiadomości" TVP, gdzie godzący w Niemców przekaz pojawia się bardzo często, są pozytywnie wobec Niemców nastawieni: 73 proc. z nich widzi relacje z zachodnimi sąsiadami jako "poprawne i dobre".

Narracja Jarosława Kaczyńskiego nie trafia nawet do własnego elektoratu

Krytyka działań Berlina wyraźnie nasiliła się od momentu przejęcia władzy przez PiS w 2015 roku. Pomimo tego aż 68 proc. osób głosujących w ostatnich wyborach na tę partię, przekonana jest o dobrych stosunkach z Niemcami. Mało tego, ten sam odsetek pozytywnych wskazań znajdziemy wśród osób określających się jako "wierzące i praktykujące".

Prawicowy elektorat wyraźnie jest odporny na antyniemieckie sugestie, ponieważ 94 proc. osób, które w ostatnich wyborach głosowały na Władysława Kosiniaka-Kamysza (41 l.) nie daje wiary wrogiej Niemcom narracji. Pozytywy o stosunkach z Niemcami usłyszymy także wśród 76 proc. wyborców Krzysztofa Bosaka (40 l.). Fiasko narracji uderzającej w Niemców pokazuje również 72 proc. Polaków, którzy w ostatnich wyborach oddali głos na Andrzeja Dudę (50 l.).

Sondaż przeprowadzony przez IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej" w dniach 16-17 grudnia 2022 na próbie 1100 dorosłych respondentów. 

Poniżej galeria z życzeniami noworocznymi

Sonda
Czy Niemcy powinni wypłacić Polsce reparacje za II Wojnę Światową
Andrzej Duda na zakupach świątecznych na Nowym Kleparzu