Sondaż. Wyborcy PiS nie mają watpliwości. Wolą Dudę niż Szydło!

2018-04-11 15:00
Andrzej Duda prezydent Beata Szydło premier
Autor: Jacek Domiński Andrzej Duda i Beata Szydło

Kogo zwolennicy PiS widzieliby w wyborach jako kandydata na prezydenta? Mimo że Andrzej Duda (46 l.) kilka razy grał nie po linii partii, to jego, a nie wierną prezesowi Beatę Szydło (55 l.), wskazuje w tej roli elektorat obozu rządzącego! Tak wynika z sondażu przeprowadzonego Instytut Badań Pollster na zlecenie „Super Expressu” i portalu se.pl.

- Gdyby dziś były wybory i był inny kandydat prawej strony na prezydenta niż Andrzej Duda, to głosowałbym na innego kandydata - zapowiedział w środę na antenie radia RMF szef gabinetu premiera, Marek Suski (60 l.). Prezydent podpadł politykom PiS wetując ustawy dotyczące reformy sądownictwa, a ostatnio blokując ustawę degradującą komunistycznych generałów. Jak mówiło się w kuluarach, karą za niesubordynację może być brak poparcia w następnych wyborach i wystawienie w jego miejsce Szydło. Ale jak pokazuje nasz sondaż, nawet wśród elektoratu PiS nie miałaby ona najmniejszych szans z Dudą.

"Kto powinien być kandydatem PiS w wyborach prezydenckich?"- takie pytanie badacze z Instytytu Pollster zadali grupie respondentów, którzy zdeklarowali się wcześniej jako zwolennicy partii Jarosława Kaczyńskiego. Ponad 3/4 ankietowanych (76 proc.) nie miało problemów ze wskazaniem swojego faworyta, jednoznacznie opowiadając się za potencjalną reelekcją Andrzeja Dudy. Na zdecydowanie mniejszą liczbę zwolenników w tej grupie wyborców może liczyć Beata Szydło, którą wskazało jedynie 18 proc. badanych. Pozostałe 6 proc. respondentów nie potrafiło wskazać konkretnej kandydatury.

- Smuci mnie tak niski wynik premier Szydło. Odbieram to jako cenę za jej odwagę. Prezydent nigdy nie znalazł się w ekstremalnej sytuacji. W momentach, kiedy wywołuje złe emocje, w naszym obozie pojawiają się propozycje, żeby go zastąpić. Ja jednak sobie nie wyobrażam wojny w naszej rodzinie – mówi nam Tadeusz Cymański (63 l.), poseł PiS mając na myśli zapewne wypowiedź Szydło, w której stwierdziła, że nagrody należą się ministrom. - Wyborcy PiS są nie tylko konserwatywni światopoglądowo, ale także jeśli chodzi o szacunek do głowy państwa. Różnica zdań między partią a ośrodkiem prezydenckim nie zawsze jest czytelna dla elektoratu – uważa prof. Rafał Chwedoruk (49 l.), politolog.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 4-5 kwietnia 2018 roku na próbie 1023 dorosłych Polaków.

Zobacz także: SONDAŻ. Kto na lewicy ma największe szanse w wyborach prezydenckich? Wyniki

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE